Allah ne demek

Puan: 10 out of 10 | Oy veren : 1 kişi. | Toplam Puan: 10.

Allah: Kur`an-ı Kerim`de tanımlanan tek, eşi ve benzeri bulunmayan yaratıcının adıdır. İslam dinine mensup olmak için herşeyden önce Allah`ın varlığına inanmak gerekir.

Allah`ın 99 tane ismi bulunmaktadır bu isimlerine Esma-ül Hüsna denilmektedir. Bu isimler onu tanımlayan sıfatlardır. Müslümanlar; Allah lafzının ardından Celle Celaluhu (c.c.) veya Teala (Yüce) gibi övücü sözler kullanırlar.

Allah Kur-an`da tanımlandığına göre insana şah damarından daha yakın ike aynı zamanda herşeyin üzerindedir. Herşey onda başlar ve onda biter. Onun parçası olmayan hiçbirşey yoktur. herşeyi o yaratmışır.

Tüm dinlerde üstün bir yaratıcı veya insandan daha üstün güce sahip olan bir gücün varlığı bilinmektedir. Ateistler dahi bir yaratıcıyı kabul etmezken tabiat adı altında herşeyi dengeleyen bir gücün varlığına inanır. Bir açıdan bakınca evrendeki denge ve kusursuzluğun milyonlarca yıldız bozulmamış olması ateistlere bile anlamlı ve saygı duyulması gereken bir olay olarak görünür.

Allah kimdir, nerededir ? yorumlar (0)2012-02-18 08:45:18, Güzel: 0 , Kötü: 0

Tanrı en büyük güç sahibi ve herşeyin yaratıcısıdır.

Tanrı eski türk dinlerindeki yaratıcının adıdır, Gök Tanrı olarak da bilinir ve orjinal olarak "Kök Tengri" şeklinde söylenir.

Gök Tanrı Türk dünyasına özgü bir kavramdır, gökyüzünde olduğuna ve Türkleri koruduğuna inanılır. Tanrı ceza verici veya yokedici değildir, Türkleri sever ve Türklerin her durumda başarılı olması için sığındığı yaratıcıdır.

 

Tanrı ile Allah aynı mıdır

Tek Tanrılı tüm dinlerdeki yaratıcı aynı şeyi ifade eder. İnsan aklının alamayacağı kadar yüce ve gücü sınırsız olandır.

Allah, Tanrı, God, Elohim, Gayatri, Nirvana....

Farklı isimler verilmesi onun durumunu değiştirmez. Herşye gücü yettiği halde insanlara görünmez, aslında herşeyde o görülür ama insanlar karşısında oturup konuşacak birini arar.

Çevresindeki evrenin kusursuz ve büyük oluşu insanı tedirgin ederken, aynı zamanda merak ettirir.. Hep bu evreni yaratan mimarı arar durur. Binlerce yıldır insan, sorularına kendi aklınca çözüm bulmuş ve tanrıyı ararken hep insanları önder olarak seçmiştir. Bu sebeple insan Tanrı`nın birgün karşısına çıkacağını ve her türlü sorusuna cevap vereceğini düşünür. Peygamberlerde bulamadığı cevapları aramaya devam eder.

Tanrı Ne Demek yorumlar (0)2013-04-12 10:30:30, Güzel: 0 , Kötü: 0

Önceki Soru:Allah varmı yokmu