Bel fıtığı nedir

Bel fıtığı nedir

bel-fitigi-agrisi.jpg

BEL FITIĞI NEDİR

Bel fıtığı omurilik kısmındaki sinirlerin sıkışması veya zedelenmesine dayalı bir rahatsızlıktır.

Omurga üzerindeki disk şeklindeki kemikler gün içinde en fazla hareket eden eklemlerdir. Boyun ve bel bölgesi her türlü hareketten etkilenir. Bel kısmındaki hareketlerin çoğu daha çok son bölümde bulunan eklemlerde görülür, yer olarak kuyruk sokumu veya sırtınızdan belin en alt kısmına kadar olan bölümdür.

Bel eklemleri genellikle kolay zedelenmez, fakat alışkın olmayan kişiler çok ağır kaldırdığında veya ani şekilde dengesiz bir hareket yapıldığında rahatsızlık başlar.

İleri yaştaki kişilerde bel fıtığı ile birlikte eklem kireçlenmesi de görülür, yaşlandıkça ağır kaldırma ve ani hareketler yapma konusunda dikkat etmek gerekir.

bel fıtığı

BEL FITIĞI BELİRTİSİ

Bel fıtığı öncelikle sırt kısmında bir ağrı olarak görülür, belin alt kısmından başlayan ağrı bacaklara doğru devam eder. Bunun sebebi bel kısmındaki sinirler aşağıdaki etkileri de algılar, bel kısmında oluşan bir sinir sıkışması sanki daha aşağıda ağrı varmış gib ietki yapar.

BEL FITIĞI NASIL TEDAVİ EDİLİR

Bel fıtığı için aşama ne olursa olsun kesinlikle belinizi sıcak tutmalısınız. Özellikle yataktan kalktıktan sonra sırtınıza bir hırka almak veya mümkünse belinizi yünlü bir kumaş ile sarmak faydalı olacaktır. Soğuk durumdaki eklemler daha fazla ağrı yapar.

Bel fıtığı başlangıç aşamasında iken jimnastik ve fizik terapi ile geriletilir, doktorların tavsiye ettiği en önemli tedavi yöntemlerinden biri yüzme`dir. Sürekli olarak havuza gidip yüzmek bel fıtığı için çok faydalıdır. Sadece yüzme seansları ile bel fıtığından tamamen kurtulan hastalar bulunmaktadır.

İleri seviye bel fıtığında ise omurilik bölgesindeki sıkışan sinirleri rahatlatacak fizik terapi işlemleri yapılır, son aşamada ise ameliyat yapılabilir. Fakat riskli bir ameliyat olduğu için başvurulacak son çaredir.

BEL FITIĞI KORUNMA YOLU NEDİR

Bel fıtığı özellikle uzun süre ayakta duran veya beli bükülü halde oturarak iş yapan kişilerde görülür. Şöförlerde ve masa başı işe yapan memurlarda da görülebilir, bel fıtığı olmamak için özellikle ağır kaldırırken dikkat etmek ve beli fazla bükmeden dizlerden destek alarak kaldırmak gerekir, özellikle daha önce beli incinmiş kişilerin mümkünse yük kaldırmaması gereklidir.

Bel fıtığı neden olur

Önceki cevap:BEL FITIĞI İÇİN JİMNASTİK VİDEOSU Sonraki Cevap: Ellerin titremesi nasıl geçer