Biodizel nasıl yapılır

Puan: 10 out of 10 | Oy veren : 1 kişi. | Toplam Puan: 10.

Biyodizel Nedir

Biodizel bitkisel yağlardan elde edilen ve dizel araçlarda direkt olarak kullanılabilen bir yakıt çeşididir. Ülkemizde pahalı olduğu için tercih edilmez fakat avrupada kullanılmaya başlamıştır. Biodizel üretmek için yağlı bitkiler kullanılır: bunlar arasında mısır, ayçiçeği, hindistan cevizi, pamuk en önemlileridir.

Biodizel kokar mı ?

Biodizel kullanılan arçların kızartma koktuğu şeklinde bir kanı bulunmaktadır. Bunun sebebi; bazı biodizel türleri fabrikalardaki atık yağlardan yapılmaktadır. Fabrikalarda daha önce çeşitli amaçlarla kullanılmış yağlar koku yapabilir. Bu sebeple ucuz biodizel yakıtlardan şüphelenmek gerekir.

Biyodizel sağlıklı mı ?

Biodizel yakıtlar normal petrol ürünü yakıta göre daha doğal ve sağlıklıdır. petrol ürünü yakıtlardan çıkan kanserojen etki biyodizel yakıtlarda yoktur. Hattabiyodizel yakıt havadaki zehirli atıkları azaltır. Arabalar açısından biodizel sağlıklı denemez çünkü motor yapıları biodizel yakıt kullanmak için uygun değilse sakıcalı olur, özellikle ucuz biodizel yakıtları aabanıza koymadan önce iki kere düşünün. Kalitesiz biodizel piston ve silindirler içi sakıcalıdır.


Evde Biodizel yapılır mı ?

Bazı araba üreticisi firmalar biodizel yapmaya gerek kalmadan arabada direkt yağ kullanılmasına imkan veren motorlar üretmiştir. Bu açıdan düşününce araba içinde kolayca yakıta dönüşebilen yağ evdeki basit yöntemlerle yakıta dönüştürülebilir. Yağ ile yakıt arasındaki fark yakıtın daha akışkan olmasıdır. Yağın akışkan olması için bazı yöntemlerle süzülmesi gerekir.

Biodizel yapmak için ihtiyacınız olan dönüştürücü makinelerdir. Bu makinelerin fiyatı tipine göre 2000-4000 TL arasında değişir.
biodizel-makinesi.jpg

Resimdeki biodizel makinesi 6 saatte 100 LT biodizel üretmektedir. Fiyatı 3500 TL dir.

Biodizel nasıl üretilir yorumlar (0)2012-02-06 10:58:39, Güzel: 3 , Kötü: 5

Önceki Soru:Antique jewellery nedirSonraki Soru:Lüx araba markaları nelerdir