CNC ROUTER YAPIMI

cnc-router.jpg

CNC Router

Cnc Router Nedir ? CNC ROUTER YAPIMI NASILDIR ?

CNC kısaltma ismidir. Computer Numerical Control kelimelerinin baş harflerinden oluşur. Bilgisayar kontrollü matkap ucu olarak Türkçeye çevrilebilir. Anlaşılması için matkap diyorum ama kesme ve oyma yapan çeşitli makineler vardır.

CNC makineler, üzerinde monte edilmiş basit bir bilgisayara sahiptir, Verilen bilgilere göre makine hareket ederek altındaki parçaya yazı yazar, yada oyuklar açar.

CNC makinesi X,Y,Z  eksenleri üzerinde hareket eder.

X :sağ-sol

Y:ileri-geri

Z :aşağı- yukarı

router.png

Bu yönlerde hareket ederken uç kısmındaki kesici bölüm de işlenecek nesne üzerinde delme ve kesme yapar. CNC doğru programlanırsa her türlü ürün hazırlanabilir. Ahşap, plastik, Metal, Mermer dahi CNC ile işlenebilir.

Aşağıda bilgisayar çizimi CNC ile hazırlanmış biri ürün görebilirsiniz. Parçalar halinde cnc ile kesilen ahşap daha sonra iç içe geçirilmiştir.

cnc-modeli.jpgcnc-urun.jpg

CNC G-KODLARI

CNC makinelerde G kodları denilen bir sistem kullanılır. Herhangi bir 3d model Autocad veya solidworks gibi bir 3d programı ile CNC makinenin anlayacağı G kodları haline getirildikten sonra, cnc ile rahatlıkla kesme işlemi yapılabilir.

CNC makinelerin daha kolay kullanılabilmesi için kullanılan bu tür programlara Cad-Cam programları denir, CNC Router kullanmak için makinenin teknik detaylarını öğrenmek yerine cad-cam yazılımı öğrenmek ve bu konuda kursa gitmek daha avantajlıdır. Ülkemizde sadece CNC kursu isimli bir ğeitim bulmak zordur fakat birçok dershanede cad-cam eğitimleri verilir.


Route (ingilizce) kelimesinin Türkçesi gidilecek yol olarak çevrilebilir. Router is o yoldan götüren makine demektir. CNC tezgahları X-Y-Z düzlemlerinde hareket eder ve mantığını anladıktan sonra makineyi kullanmak çok kolaydır. Fakat CNC makineler çoğu zaman ithal olduğu için fiyatları  pahalıdır. Ülkemizde de CNC üereten bazı firmalar bulunmaktadır. Bu firmalardan alacağınız cnc tezgahı herm fiyat olarak daha ucuz olur, hemde teknik destek konusunda problem yaşamazsınız. Özellikle makineyi kullanırken karşılaşacağınız düğmeler Türkçe olacağı için normal bir eleman dahi CNC tezgahını kullanabilir, Fakat cad-cam programlarını öğrenmek için eğitim almak şarttır.

cnc-urun-modeli.jpg

Machintosh makinelerde (Apple marka bilgisayarlar) Corel draw kullanarak CNC ile iki boyutlu ve üç boyutlu kesme yapan G kodları üretmek mümkündür.

Aynı zamanda artcam, solidcam ve alfacam isimli programlarda benzer işlemler için kullanılır. Genel olarak CAM ismi ile bilinen programlar üretime yönelik ürün geliştirme işinde kullanılır.


CNC ROUTER MALZEMELERİ

Router tezgahında çelik hariç her türlü malzeme kesilebilir, Makinenin kendi matkap uçları da çelik olduğu için aynı tür malzeme ile karşılaştığında aşırı ısınma veya kırılma durumu sözkonusudur.

Şu malzemeler CNC ile kesilebilir:  Aluminyum, Ahşap(Ağaç) , Pvc, Pleksi-glas, Her çeşit Deri, kalın kumaş, bakır, pirinç, ve diğer yumuşak metaller.

Daha sert metalleri kesmek için elmas freze uçlar kullanılır. Çok daha sert malzemeler için yabancı firmalar lazer veya daha sert uçlar geliştirme çalışması yürütmektedir.

 

CNC ROUTER DEVİR SAYISI

1 - Cnc router de Kesilecek malzemenin  yapısına göre devir sayısı değişir. Ymuşak bir malzemede hızlı devir olursa malzemeyi parçalar.

2-  CNC ile Kesilecek veya yontulacak malzemeye göre doğru uç seçmek gerekir, İnce bir uçla metal kesmeye çalışırsanız uç kırılır.

3- G-kodları düzgün bir programda üretilmelidir, aksi halde CNC tezgahı eğri kesim yapar veya kenarları parazitli olabilir.

4- CNC hızı örnek olarak Aliminyum için dakikada 1 metre olurken Plastik için dakikada 6 metre olabilir. Ürün teslim tarihiniz gelmiş olsa dahi aşırı hızlı çalıştırıp makineye veya ürüne zarar vermemeniz gerekir.

 

CNC ROUTER FİYAT ETKİLEYEN SEBEPLER

Türkiyede CNC ROUTER alırken en önemli konu servis ve yedek parça hizmetidir, ürün yetiştirmeniz gerekirken makine arıza yaptığında servis arayıp günlerce beklemeniz sizin içni en büyük sorun olacaktır.


1- CNC BAKIMI: Servis ve bakım için zamanında müdahale önemlidir.Dönemlik bakımlar mutlaka yapılmalıdır.

2- CNC KALİTESİ: CNC gövdesinin çok ağır olması gerekmez. Gönyesi düzgün olması öncelikli şarttır.

3- CNC GÜCÜ: CNC Step motoruen az 8 newton tork gücünde olmalıdır.

4- CNC DONANIM: Z ekseninde hareket eden motor en az 220v. 5.A, 300 Hertz ve 24.000 d/d seramik rulman olmalıdır.

5- CNC HASSASLIĞI : CNC için en önemli konulardan biri miller ve kızaklarda boşluk olmamalıdır.

CNC Router Nedir

Önceki cevap:Sony Xperia Resimleri Sonraki Cevap: Kapütülasyon Ne Demek