Dolaptaki rutubet kokusu nasıl giderilir

Puan: 10 out of 10 | Oy veren : 1 kişi. | Toplam Puan: 10.

dlmt3osm-dl-srl.jpg

Dolap içindeki rutubet, nem küf lekeleri bırakmasından hariç birde uzun süre kullanmadığımız giyeceklerimizde ve dolaplarımınızın içinde rutubet kokusu bırakmaktadır. Bu kokununda havalandırmayla çıkması pek mümkün olmamaktadır.Kokunun çıkması için ancak deterjanlı suyla yıkanması gerekmektedir.

Evimizde rutubet yoksa rutubetin olmasını önlemeyiz.Dolabımızda koku yada rutubet oluşturacak türde eşya yerleştermemeliyiz.Kıyafetlerimizin tamamen kuru olduğundan emin olmalıyız ve ütü yaptığımız kıyafetlerimizi ütüler ütülemez hemen kaldırmamalıyız.Ütü esnasında kırışıkları azaltmak için kullandığımız buhar kıyafetimizi nemlendirmektedir bu halde hemen dolabımıza yerleştirirsek rutubet kaçınılmaz olmaktadır.Dolabın arkası duvara tam dayanmaması gerekiyor ki dolabın arka kısmı hava alabilmeli ve rutubet oluşturmamalı.

Dolabımızdaki rutubetini ve rutubet kokusunu gidermek için sıksık dolabımızı temizlemek  ve temizle esnasında karbonatlı suyla silinmelidir.Dolabımızın içine rutubeti alması için açık şekilde küçük taslarda karbonat koyaraka rutubeti karbonatın almasını sağlayabiliriz.Bu taslardaki karbonatı ara sıra karıştırdığınız zaman göreceksinizki karbonat tüm rutubeti üzerine çekmektedir.

rutubet-onleyici.jpg

Yapı marketlerde dolaplara konulacak nem önleyici (rutubet giderici) paratlar satılmaktadır. Bu kabı dolabın içine koyduğunuzda içindeki malzeme 30 gün boyunca dolapta nem oluşmasını eneller. Fiyatı 20 lira ile 50 lira arasında değişir.

Önceki Soru:Dudaktaki uçuk nasıl geçerSonraki Soru:Roma Rakamları