Fenerbahçe ne zaman Kurulmuştur

Puan: 10 out of 10 | Oy veren : 1 kişi. | Toplam Puan: 10.

fenerbahce-logo-2.jpg

Fenerbahçe Kulübü 1907 yılında İstanbul Kadıköyde kurulmuştur. Gayri resmi olarak 1899 yılında krulmuş fakat bu tarihler arasında kulüb iki kez kapatıldığı için 1907 yılında Fenerbahçe Spor Kulübü olarak tekrar açılmıştır.

Klüp ikinci Abdülhamit`in saltanatının son zamanlarında kendisinin halka yaptığı baskı azaldığı dönemde kurulmuştur.Kulübün kurucusu ve yöneticisi Mühendis NURİZADE ZİYA Bey`dir. Klübün diğer üyeleri kadıköyün zengin ailelerinin çocuklarından oluşmaktadır.Kulübün adı oturdukları semtin adı olması için karar verdiler.Kulüblerinin rengini belirlemek için toplandılar.

Fenerbahçe Burnundaki ışık saçan fenerden simgeyi aldılar.Renklerini ise Fenerbahçedeki papatlayardan alacaklardı sarı ve beyaz yaptılar.Fakat daha sonra içlerinde yaşadıkları dönemin sağcı solcu ayrımını ile ilgili renkler ve armalarından dolayı sorun yaşamak istemedikleri için 1910 yılında takımın futbolcularından Hikmet`in çizdiği simgeyi beğendiler ve takımın arması olarak kabul ettiler. Renklerinide sarı lacivert olarak değiştirerek. Çeşitli fenerbahçe marşları yazıldı

Fenerbahçe Kulübü kuruluşu olarak kabul edilen Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Paşanın Klübü ziyaret ettiği tarih olan 03 Mayıs 1907 dir.

Fenerbahçe sözleri ve sloganları sayfamıza bakmayı unutmayın.

Fenerbahçe kuruluş tarihi yorumlar (1)2013-08-21 11:18:31, Güzel: 3 , Kötü: 1

Önceki Soru:Web sitesi kurmak için gerekenlerSonraki Soru:Kuzenimi nasıl susturabilirim