Formula 1 arabaları özellikleri

Puan: 10 out of 10 | Oy veren : 1 kişi. | Toplam Puan: 10.

Formula 1 araçları günümüzde karada en hızlı süratlenen arabalardır. Modern Formula 1 araçları hemen hemen jet uçakları ile aynı hızlara kolaylıkla erişebilmektedir.

MOTORLAR

F1 araçlarında kullanılan motorlar 2000-2010 yılına kadar 750-850 arası beygir gününe sahipti ancak 2011 yılına girilirken yeni bir düzenlemeye gidildi bu düzenleme ile araçlarda kullanılan motorlar en fazla 780 beygir gücende olacağı belirtildi. Ancak buda yarıştaki hız sınırını düşürdü ve yıllardan beri bu sporu izleyenlere 2011 yılındaki hızlar alıştıkları seviyede değildi.

bmw-f1-motoru.jpg

BMW YE AİT BİR F1 MOTORU

LASTİKLER

F1 de kulanılan lastikler iki çeşittirler.

1- Normal lastik

2- Yağmur lastiği

Her pilotun pistte kullanabileceği lastik sayısı pistin uzunluğuna ve şekline göre değişim göstermektedir. Normal lastikler kuru havalarda kullanılır yağmur lastikleri ise ıslak zeminde kullanılmaktadır. F1 de lastikler çok sık aşınmaktadır her 3-6km de bir pitt denilen lastik değişim noktasına gelerek lastik değiştirilmesi gerekmektedir değiştirilmeyen lastik arabanın yavaşlamasına neden olmaktadır. F1 de kullanılan lastikleri 2011 yılına kadar birden fazla üretmekteydi bunlar; pirelli,michelin,continental firmalarıydı ancak 2011 yılında yeni bir düzenleme getirilerek kullanılan lastiklerin tek bir firma tarafından karşılanması sağlandı ve 2011 yılından itibaren F1 de kullanılan tüm lastikleri İtalyan firması Pirelli üretmektedir ve  aynı zamanda F1 de kullanılan tüm lastikler Türkiyede İzmir torbalı tesisinde üretilmektedir.

pit-stop-568x355.jpg

Lastik değişimi (pitt stop)

pirelli-damage-tyre-2.jpg

Aşınmış bir lastik.

FREN SİSTEMİ

fren-mekanizmasi.png

Yukarıda F1 aracında bulunan bir fren şeması verilmiştir.

Dayanıklı  frenler Formula 1 araçlarını yalnızca dört saniyede 320 km`den durağan hale getirebiliyor bu esnada pilotlar yaklaşık 5.4G`lik kuvvete maruz kalıyorlar.Yani yerçekimi ivmesinin 5 katı.

AĞIRLIK

F1 otomobilleri yaklaşık olarak 550 kg civarinda bir ağırlığa sahiptir. Bu otomobilin toplam ağırlığı, pilot ile birlikte 600 kg`dan fazla olmak zorundadır.Araç eğer bu ağırlıktan daha hafifse yetkililer tarafından o pilot diskalifiye edilir. F1 de sürtünme azalsın diye kabinlerin tasarımı çok ince hesaplanır.

YAKITLAR

F1 de kullanılan yakıtlar jet uçaklarında kullanılan yakıtlar ile tamamen aynıdırlar. 2011 yılına kadar olan yarışlarda takımlar otomobillere istedikleri kadar yakıt koyabiliyorlardı bu durumda çeşitli stratejilere neden oluyordu mesela yakıtı az olarak başlayan takım daha hızlı gidiyordu ve farkı açıncada pitt stop yaparak yakıt alıyordu. Ancak 2011 de getirilen düzenlemelerde bu olay sona erdi ve tüm otomobiller yarışa full depoyla çıkmak zorunda bırakıldılar.

DİREKSİYON

Formula 1 pilotlarının karmaşık kontrolleri yönetmek için ya da küçük, gizli aletleri görmeye çalışmak için yeteri kadar zamanı yoktur. Bu yüzden  Formula 1 araçları için kontroller ve ayar yapmak için gerekli olan herşey direksiyonun üzerine yerleştirilmiştir; pilot ve araç arasında hayati bir arabirimdir.

Aşadığa verilen görselde direksiyonun ayrıntılarını daha iyi görebilirsiniz.

bmw-direksiyon.jpg

1- Pit alanı hız limitörü                13-  Tanı
2- Diferansiyel +                         14- Kanat açısı bilgi anahtarı
3- Motor itiş                               15- Debriyaj
4- Vites yükseltme                      16- Diferansiyel seçici anahtar
5- Çekiş kontrol +                       17- Telsiz
6- Motor itiş kurulum anahtarı      18- Çekiş kontrol
7- Debriyaj kolu                          19- Vites düşürme
8- Çekiş kontrol                          20- Motor freni
9- Tur içinde takım bilgisi            21- Diferansiyel
10- Ateşleme                             22- Nötr
11- Çok fonksiyonlu anahtar        23- Monitör sayfa değişimi
12- Lambda (kısa süreli seçenekte küçük değişiklikte opsiyon değerdeki değişim oranı)

f1-6.jpg


Formula 1 arabaları özellikleri ? yorumlar (2)2012-01-05 10:24:21, Güzel: 0 , Kötü: 2

Önceki Soru:Knight online pvp server ipleri nasıl bulunurSonraki Soru:Kablo kanalı nedir, ne işe yarar