Greenpeace nedir

Puan: 10 out of 10 | Oy veren : 1 kişi. | Toplam Puan: 10.

greenpeace-kutuplar.jpg

Greenpeace Türkçesi "Yeşil Barış" anlamına gelir.Greenpeace tüm dünyada doğayı korumak için çalışmalar yapan bağımsız bir kuruluştur. GreenPeace para kazanma derdinde değildir, topladığı bağışları çevreyi korumak için geliştirdiği projelere harcar.

greenpeace.jpg

Greenpeace örgütü Avrupa, Amerika, Asya ve Pasifik Adaları olmak üzere 40 farklı ülkedeki çalışmalar yapar, her ülkede örgütleri bulunur. 1971 de başlayan GreenPeace hareketi devletten veya siyasi partilerden yardım almaz. Bu konuda katı kuralları vardır. Sadece insanlardan yardım ve destek ister.

Mücadele ettiği konular özellikle Dünyanın kirletilmesi ve doğal yaşamda soyu tükenen canlıları konrunmasıdır. Bu konuda çevreye zarar veren kurumlara ve firmalara savaş açmıştır, fakat onların savaşı top ve tüfekle olmaz. İnsanlara kötü durumu göstermek ve çeşitli yollarla halkı bilinçlendirmek amacındadırlar. Şiddet içermeyen her doğa destekçisi türlü harekete yardım ederler.

greenpeace-nukleer.jpg

Çalışma konuları:

  • Okyanuslar ve yaşlı ormanların korunması,
  • İklim değişikliğini durdurabilmek için fosil yakıtların kademeli olarak sonlandırılması ve yenilenebilir enerjilerin teşvik edilmesi,
  • Nükleer silahlanma ve nükleer kirliliğe son verilmesi,
  • Zehirli kimyasalların ortadan kaldırılması,
  • Genleri ile oynanmış organizmaların doğaya bırakılmasının önlenmesi.

Aşağıdaki resimde Greenpeace yasa dışı balık avlayan bir balıkçı filosunu durdurmaya çalışırken görülüyor. Greenpeace özellikle balinalar konusunda Dünyada büyük ses duyurmuştur.

greenpeace-balikcilik-karsiti.jpg

Greenpeace Türkiye sitesi:

http://www.greenpeace.org/turkey/tr/

GreenPeace Ne Demek yorumlar (0)2012-12-26 10:58:07, Güzel: 4 , Kötü: 4

Önceki Soru:Odamda Dinleme Cihazı var mı Nasıl AnlaşılırSonraki Soru:ClickTAG nedir