Halvet ne demek

Puan: 10 out of 10 | Oy veren : 1 kişi. | Toplam Puan: 10.

Birbirini seven kadın ve erkeğin başbaşa kalması demektir.

Halvet kelimesi: Arapçadan dilimize geçmiştir. Anlamı "yalnız kalma", "başbaşa kalma" ," tenhaya çekilmek" olarak çevrilebilir.

harem-kizlari.jpg

Halvet etmek: gizli köşede yalnız kalmak anlamında çevrilebilir.

Önceleri muhteşem yüzyıl dizisi ile tekrar canlandırılan halvet kelimesi daha sonra Harem isimli komedi dizisinde sıkça tekrarlanmıştır, öyle ki harem isimli dizide her bölümde ortalama 10 kere halvet denildiği görülmüştür.

Bu dizilerde halvet kelimesi daha çok bir kadın ve erkeğin baş başa kalması olarak kullanılır.

Oysa tasavvuf felsefesinde halvet çile çekilen zaman ve Allah ile başbaşa kalmak anlamında kullanılır. Oysa bu bambaşka bir olaydır. halvet`hane şeklinde geçen tanım çile-hane olarak bilinir ve 40 gün boyunca bir dervişin tek başına bir odaya kapanmasını simgeler. 40 gün sonunda kişisel arzularından arınmış ve Allah`a daha fazla yaklaşmış olarak dışarı çıkar.

Halk arasında genel kullanımda halvet nikah yaptıktan sonra kadı ve kocanın başbaşa kaldığı zamanları temsil eder. Halvet eden kişiler birlikte güzel zaman geçiriyor demektir. Halvet kelimesinin gerçek anlamını bulması için diğer insnaların kolayca giremeyeceği bir ortam olması gerekir. Örneğin çarşının ortasında bir köşede buluşunca buna halvet etmek denilmez. Birlikte gece uyumalarına halvet denilebilir.

Halvet nedir yorumlar (0)2013-02-21 21:30:21, Güzel: 0 , Kötü: 0

Önceki Soru:Yalan Dünya dizi OyuncularıSonraki Soru:Haremde kaç Kadın vardı