Hemoroid niçin oluşur

basur-1.jpg

Basur diğer adıyla hemoroid olarakta bilinen bu hastalık genellikle kabızlıkla görülen bir hastalıktır. Bilimsel adı Hemoroid olarak bilinir. Basur makattaki damarların genmişlemesi ve sarkmasıyla oluşan bir hastalık olarak bilinmektedir.

Son yıllarda basur hakkında yapılan çalışmalarda basurun damarlardan oluşmadığı asıcı bağlarla ve kas lifleri ile beraber bulunduğu tespit edilmiştir. Dışkı yapma sırasındaki bağların esnemesini kontrol altına alan asıcı bağların var olduğu açıklanmıştır. Dışkılama esnasında genişleyen ve şişen damarların asıcı bağların elastiki özelliği sayesinde normale döndüğü tespit edildi.Bu tespite görede basur sadece  makatta genişleyen damarların sarkmasıyla değil onu tutan askı bağlarının elastikiyetini kaybetmesiyle damarları kontrol edemediğinden oluştuğu ortaya çıkmıştır.

Yıllardır bir damar hastalığı olarak bilinen basur`un  damar hastalığı değilde bir bağ dokusu hastalığı olduğu kabul edilmiştir.Basur ilerleyici bir hastalıktır.Mutlaka bir uzman hekimden yardım almanız gerekmektedir.

Evde basur konusunda alınacak en büyük önlem bitkisel kabızlık tedavisisayılacak yiyecekler tüketmektir.

BASUR OLUŞUMUNA ETKİ EDEN NEDENLER

Ailevi Yatkınlık

Beslenme ve dışkılama alışkanlıkları

Gebelik

Anotamik Özellik

Yiyecekler

İlaçlar

Öksürük

Şişmanlık

Uzun süre oturarak ve ayakta çalışma

Psikolojik sorunlar

Basur tedavisi olarak

Basur neden olur

Önceki cevap:Bandana nasıl bağlanır Sonraki Cevap: Tuvallette kan gelmesi niçin olur