Jimnastik nedir

Puan: 10 out of 10 | Oy veren : 1 kişi. | Toplam Puan: 10.

Jimnastik, daha çok kapalı salonlarda aletsizve çeşitli aletler kullanılarak yapılan vücut hareketleridir. Vücuda esneklik ve zerafet sağla­yan jimnastik aynı zamanda çeviklik ve güç kazandırır.

Eski Yunanlı­ların kurduğu bu spor ilk başta erkek spor­cular tarafından çıplak olarak yapılırdı. Bu sebeple cimnastik salonlarına "çıplak" anlamındaki gymnos sözcüğünden türemiş gymnasion adı ve­riliyordu. Bu salonlarda yapılan tüm çalışmalarada gymnastike denirdi. Pek çok dile geçen jimnastik sözcüğü buradan gelir.

jimnastik.jpg

Ülkemizde ilk zamanlarda C harfi ile yazılması gerektiği belirtilen Jimnastik ile ilgili çeşitli dernekler ve federasyon kurulmuştur. Türkiye Cimnastik Federasyonu web sayfasında jimnastik yerine cimnastik yazılmıştır.


İlk jimnastik kulübü 1850`de Amerikada ku­rulmuştur. Uluslararası Jimnastik Federasyonu (FIG) ise 1881 `de kurulmuştur. 1896`da ilk defa 1500 yıllık bir aradan sonra başlatılan Olimpiyat yarışlarında jimnastik dalında başlangıçta yalnızca erkekler vardı. Kadın jimnastikçiler ilk kez 1928 Amsterdam olimpiyatına katıldı. 1950`lerden beri olimpiyatlarda ve  dünya şampiyonasında Rusya, Japonya ve Çinden gelen jimnastikçilerin çok başa­rılı oldukları görülmektedir.

cimnastik.jpg


Jimnastik, aletsiz ve aletli olarak ikiye ayrılır. Aletsiz jimnastik yer minderinde yapılan ritmik ve kesintisiz hareketlere sahiptir. Aletli jimnastikte ise ip, çember, top, lobut, kurdele, barfiks, halka, kulplu beygir gibi aletler kul­lanılır.


Cimnastik mi Jimnastik mi yorumlar (2)2012-01-29 10:43:16, Güzel: 15 , Kötü: 7

Önceki Soru:Javascript nedirSonraki Soru:Jikle nasıl kullanılır