Kabız olanlar hangi yiyecekleri tüketmeli?

Kabızlık sorunu; özellikle sağlıksız beslenmeyle, hareketsiz yaşam biçimiyle, öğün atlamayla alakalı bir durumdur.

Kabızlığa iyi gelen yiyecekler nelerdir ?

Erik

Erik sindirim sistemini çalıştırıp hazmı kolaylaştıran, iyi bir idrar söktürücü ve kabızlık gidericidir.

Eriği, özellikle kompostu yapıp düzenli olarak tüketirseniz bağırsaklarınızın eskisinden çok daha iyi çalıştığını göreceksiniz. Eriği akşamdan ıslatıp sabahleyin aç karnına birkaç tane yemek, yedikten hemen sonra da suyunu içmek kabızlığa çok etkilidir. Ayrıca kurutulmuş erikte kabızlığa etkilidir.

erik.jpeg

Elma

Elmayı yemeklerden önce yerseniz kabızlık sorununu gidermede etkili olur.

elma.jpg

Ispanak

Hazmı kolaylaştırıp kabızlığı önleme özelliğine sahip. Özellikle çiğ olarak salatada tüketildiğinde iyi bir lif kaynağıdır. Çiğ yemek istemiyorsanız yemeği de yapılabilir.

ispanak.jpg

İncir

İncir,kabızlığın giderilmesinde büyük rol oynar, bağırsaklarda bulunan toksik maddelerin atılmasında etkisi çok büyüktür. Kabızlık durumunda incirin tazesini tüketebileceğiniz gibi, kuru incirleri akşamdan suya koyup sabah aç karnına yiyerek de bağırsak faaliyetlerini artırabilirsiniz. Ayrıca beş adet kuru inciri iyice yıkadıktan sonra bir bardak suyun içine koyarak bir gece bekletip, yine sabah aç karnına yer ve üzerine de suyunu içerseniz kabızlık sorununda iyi bir sonuç elde edersiniz

incir.jpg

Kayısı

Güneşte kurutulmuş taze kayısıyı sütle iyice kaynattıktan hemen sonra içerseniz, kabızlığa karşı çok iyi bir sonuç elde etmiş olursunuz. Ayriyeten de beş adet kuru kayısıyı sıcak suyun içinde iki-üç saat beklettikten sonra,  yatmadan önce yerseniz ve yemeyi üç hafta uygularsanız bağırsaklarınızı eski haline sokabilirsiniz. Kayısı kabızlık ve hemoroid (basur) için en pratik bitklisel yiyecektir.

kayisi.jpg

Kabız olanlar hangi yiyecekleri tüketmeli

Sonraki Cevap: Kadir gecesinin önemi nedir.