Kalp Krizi Nasıl Anlaşılır

kalp-krizi.jpg

Kalp Krizi Etkileri nelerdir

Kalp rahatsızlığında en sık görülen belirti göğüs ağrısıdır. Kalp krizinde en çok görülen diğer belirti sol kolda halsizlik ve ağrıdır. Mide bulanması ve nefes tıkanması gibi belirtiler de kalp problemi ile ortaya çıkabilir.

Bu belirtiler dikkate alınmadığı durumlarda kalp rahatsızlığı giderek şiddetlenir. Özellikle aşırı heyecan ve gerilim kalp krizi riski olanlar için sakıncalıdır. Aşırı heyecan veya üzüntü anında öncelikle kalp tepki verir. Bu sebeple kalp krizi riski olanlara kötü haber verirken çok dikkat etmek gerekir. Çok yakın akrabasını kaybettiği anda ihtiyar bir kişi kalp krizi geçirebilir.

Kalp krizi sırasında ani bir halsizlik ve tansiyon düşmesi görülür, sol koldan başlayan ve parmaklara kadar uzanna bir ağrı yayılır, kalp krizi geçiren bazı kişiler "kalbime bir bıçak saplanmış gibi hissettim" demiştir. kriz geçiren kişi hiçbir haraket edemeyecek şekilde etkisiz kalır. Çevredekilerin durumu geç farketmesi mümkündür. Çünkü kriz geçiren kişi bağırıp çağıradak bir durumda değildir, genellikle yere diz çökme ve aniden düşme gibi bir durum görülür. birçok kişide göğsünü tutma ve aşağı doğru kapanma olarak ortaya çıkar.

Futbol sahasında aniden düşüp ölen gençlerde olduğu gibi kalp krizinin kime ve ne zaman geleceği tam olarak bilinemez. Özellikle ailesinde kalp krizi geçirmiş büyükler olan kişiler risk grubuna girer.

Anne veya babası kalp krizi geçirmiş kişiler düzenli doktor kontrolüne gitmeli ve olabilecek tehlike için hazırlıklı olmalıdır. Beslenme düzeni ve aşırı yağlı yiyecekler yenmesi de kalp damarlarını tıkayacak zararlı yağların damarlarda birikmesine sebep olur.

Kalp Krizi Anında ne yapmak gerekir

Kalp krizi çok hızlı gerçekleşir, önce kriz etkileri görülür sonra ard arda birkaç kriz geçirilebilir. kriz geçiren kişi yalnız başına ise müdahale etmesi çok zordur. Genellikle kalp damarları tıkandığı için kriz başlar, Bu durumda yapılacak en hızlı çözüm 2-3 tane aspirin alıp çiğnemektir. Aspirin kanı sulandırıp kan akışını hızlandırır. Böylece olası bir damar tıkanıklığı etkisi azaltılmış olur. Hapları tüm yutmak yerine çiğneyip sonra su ile yutmalıdır. tüm yutulursa sindirimi uzun sürer.

Daha sonra hızır acil (112) telefonu ile ilkyardım çağrılır. Eğer hastane çok yakın ise ambulansı beklemek yerine hastayı hemen bir araçla hastaneye götürmek gerekir. Üniversite hastaneleri ve özel hastaneler bu konuda hızlıca müdahale edebilir. Kan akışını hızlandıran ilaçlar verilerek kalbe müdahale edilir. en geç 60 dakika içinde hastaneye yetişen hastaların kurtulma oranı daha fazladır. 90 dakika veya daha fazla geç kalan hastalar risk grubuna girer. Bir ambulans çağrılmasındaki önemli artı: Kalp üzerine elektroşok uygulama imkanı olduğu için ikinci bir krizde hastaya hızlıca müdahale edebilirler. Kalp yavaşladığı veya dengesiz hareket etmeye başladığı anda diğer organlara da düzenli kan gitmez, öncelikle beyin etkilenir ve tüm organlar yavaş yavaş ölmeye başlar. Yeterli kan ulaşmadığı durumlarda 6 saat sonunda tüm organlar iflas etmiş olur.

Kalp krizi sırasında yapılacak gereksiz zaman kaybı işlemleri sadece hastaya zarar verir. Kolonya sürmek veya gömleğini gevşetmek kalp krizinde fayda sağlamaz. Olabildiğince hızlı şekilde hastaneye yetiştirmek gerekir. Kalp krizi geçiren kişi nefes almakta zorlandığını söyler fakat kişinin kalp krizi geçirdiğinden emin iseniz kolonyayı falan bırakıp acilen hastaneye götürün.

Kalp krizi belirtileri nelerdir

Önceki cevap:Kalp resimleri Sonraki Cevap: full hd dizi nasıl izlenir