Marka nasıl yapılır

Puan: 5 out of 10 | Oy veren : 1 kişi. | Toplam Puan: 5.

markalasma.jpg

Günümüzdede görüldüğü gibi pazarlamanın en ön sıralarda yer almasıyla her şeyin pazarlanabilir olduğudur.Ürün tüketim kullanıcının ihtiyacını karşılayabilecek herşey markalaştırılabilir.

Markalaştırmak sanıldığı kadar kolay bir iş değildir.Aklımaıza esen yada ürettiğimiz birşey için kendi başımıza bir marka oluşturamayız.Bir ürürnün markalanmasının sebebi diğer ürünlerden ayırt edilebilmesidir.Örneğin fındık üretiyorsunuz ama bir çok yörede ve marka adı altında fındık üretimi yapılmaktadır.Sizin ürününüzün diğer ürünlerden ayırt edilebilmesi için bir markası olması şarttır.Marka sadece üretici tarafından önem taşımamaktadır.Tüketici içinde marka önemlidir.Tüketici aldığı bir ürürnğün kime ait ne şartlarda üretildiğini bilmek istemektedir.Özellikle günümüz bilinçli tüketicileri bunu fazlasıyla önemsemektedir.Marka yatarmanın en önemli temeli tüketicinin hafızasında bir çağrışım yapıyor olabilmesidir.Markanın mutlaka bir logosu olmalıdır.Logo markalarda en çok dikkat edilen kısımdır.Bazı tüketiciler ürünün isimlerine değilde logolarına bakarak almaktadırlar.Bir ürürnün markalaşmasındaki en önemli bir diğer etkende reklamıdır.İyi bir reklamla ürün tanılmış olmalıdır.Markalaşmak için ürürnün görüntü ve yapısal olarakta tüketiciye hitap etmesi gerekmektedir.

Markalaşmak isteyen bir firmanın ürettiği ürünün farklı özelliklere sahip olmasına özen göstermek ,ürünün kalite standartlarının yüksek tutulması ,pazarlama ve reklam stratejisini belirlemek olamlıdır.

Marka Tescil Nedir

Marka yaparken alınacak önemli önlemlerden biridir. Markanın tescil işlemleri yapılmazsa telif hakkını başkası alabilir, bu durumda markayı ünlü yapmayı unutun. Açılacak davada karşı taraf haklı olacaktır. Bu sebeple marka yapmadan önce marka tescil işlemi mutlaka yapılmalıdır.

Maka tescil işlemleri için Türk PAtent enstitüsü web sitesinde hızlıca kontrol yapılabilir: http://www.tpe.gov.tr/

Marka Tescil Nedir yorumlar (0)2013-05-12 09:34:45, Güzel: 1 , Kötü: 0

Önceki Soru:Alacakaranlık filmindeki karakterlerin ismi nedir