Neden yaşlılar el öpmez

Puan: 5 out of 10 | Oy veren : 1 kişi. | Toplam Puan: 5.

el-opmek.jpg

El öpmek geleneksel bir olaydır. Siz hiç el öpen bir yabancı gördünüz mü? Her kültürün kendilerine göre gelenekleri vardır.Türklerin atalarından gelen en  uzun devam eden geleneklerinden bir taneside el öpmektir.

El öpmek anadoludan günümüze kadar gelen bir gelenektir.Adetlere ,geleneklere göre önünde eğilip el öpülen kişinin saygınlığı üstünlüğü belirtilmektedir.El öpenler gençler ve çocuklardır.Fakat bazı orta yaşlılarda kendilerinden büyük bir anne yada babası varsa hiç tereddüt etmeden eğilerek ellerini öperler.Bu bir kişilik meselesidir aslında .Kimine göre el öpmek ne kadar gereksiz gelsede ,kimine göre el öptüğü kişiye yaptığı büyük bir saygı gösterişidir.Yaşadığımız kültüre göre el öperek bütülmüş birer bireyler olarak.Özellikle bayramda sıraya geçen büyüklerin ellerini öperek harçlıklarla ödüllendiren bir toplumda büyümenin ve bayram harçlıkları ile bayram eğlencelerinin tadını çıkaran birer bireyler olarak yetiştirildiyseniz.Sizlerde bu adetin tadını çıkartarak kendi çocuklarınızda da bu geleneği sürdürmek isteyebilirsiniz.

Büyüklerin ellerini öpmek ,küçüklerin onlara karşı olan saygılarını gösterdiğine göre bu saygıyı büyüklerden esirgememliyiz.

Yaşlılar niçin el öpmez yorumlar (0)2013-07-09 09:35:18, Güzel: 0 , Kötü: 0

Önceki Soru:Tarçın Suyu ile ZayıflamaSonraki Soru:Telefonla rahatsızlık veren firmalar