Orkide çiçeği bakımı nasıl yapılır

Orkide zarif görüntüsü ile dikkat çeken ve bizleri mest eden bir çiçektir. Dünya üzerinde 25.000` in üzerinde türü bulunan orkideler çiçekli bitkiler arasında en geniş familyalar arasında yer almaktadır. Yaygın olarak tropikal bölgelerde yetişen çiçekler gibi düşünülse de hemen hemen tüm iklimlerde yetişmektedir. (Antartika hariç) Yalnız bu durum orkidenin her durumda yetişir anlamını oluşturmasın zihinlerinizde. Narin bir çiçektir ve gereken özeni göstermek gerekir. Eğer siz de orkide aldınız veya almayı düşünüyorsanız nasıl bakmanız gerektiği konusunda bazı bilgileri paylaşmakta fayda olacağını düşünüyoruz.

white-orchid.jpg

Uzun ömürlü bir orkide yetiştirmek istiyorsanız doğru ısı, ışık ve sulama teknikleri ile bakılması gereklidir. Orkideler için gündüz 20-25 gece ise 15-17 derece ideal ısı değerleridir. Direkt güneş ışığı almayan ancak bol aydınlık bir yerde yetişmesi uygundur. Yaz aylarında pencere kenarında (evin içinde)  tutarak gerekli ısı ve ışığı almasını sağlayabilirsiniz. Kış aylarında ise yapay bir ışık yardımıyla orkideye hem gerekli ısıyı vermiş olur hem de ışıktan yararlanmasını sağlayabilirsiniz. Günde 12 saate kadar ışık alması çiçeğin büyümesinde özellikle önemli rol teşkil edecektir. Orkidenizin yeterli ışık aldığını açık renkli yeşil yapraklarından anlayabilirsiniz.  Orkidelerin sulanması da ayrı bir önem taşımaktadır. Öncelikle su oda sıcaklığında olmalı ve kaynak suyu ile sulanmalıdır. Haftada 2 defa, 1 su bardağı sulama için yeterlidir. Toprağın kurumasına ise kesinlikle izin vermemeli, nemli halde tutmak gereklidir. Orkideler için yüksek nem oranı çok önemlidir. Haftada 1-2 defa yapraklarına su püskürtmeniz nem ihtiyacını karşılamasına yardımcı olacaktır. Orkideler hava akımlarından kolayca etkilenmektedir. Bu sebeple cereyanda kalmasını önlemek gerekir.

orchids.jpg

Orkidenizin saksı değişimlerini de genellikle Mayıs ayı gibi yapmanız uygun olur. Yalnız bu değişim her yıl değil, 2-3 yılda bir yapılmalıdır. Saksı değiştirirken normal toprak kullanmamalı, torf ile saksının değişimi yapılmalıdır. Torf; yaprak çürüğü, ağaç kabuğu, bitkisel kömür ve yosundan hazırlanmış karışımlardır. Bahçe ürünleri satan bir yerde torfu kolaylıkla bulabilirsiniz.

Orkide çiçeklerinizi çoğaltmak istiyorsanız köklerinden ayırarak yapabilirsiniz. Kökünden çıkardığınız orkideleri başka bir saksıya geçirerek yeni orkidelerinizi oluşturabilirsiniz.

orkide-cicek.jpg

Ülkemizde orkide çiçekleri arasında en çok tercih edilen renkler ise beyaz, beyaz-sarı, sarı, lila ve mordur. Aralarında en çok beyaz renk orkide tercih edilirken, 2014`ün moda renkleri arasında yerini alan Orkide moru da göz alıcı güzelliğiyle kıyafetlerimizde de yerini alacaktır.

Orkide çiçeği nasıl bir çiçektir

Önceki cevap:Kalın bağırsak nedir Sonraki Cevap: Basketbolda FAUL çeşitleri nelerdir