Ötekileştirme Kavramı nedir

Puan: 10 out of 10 | Oy veren : 1 kişi. | Toplam Puan: 10.

otekilesmek.jpg

Modern toplumlarını en büyük pisikolojik sosyal sorunu haline gelen ötekileştirme nedir ?

Toplum diğer bireylerle birlikte olduğumuz anlamına gelmektedir.Her insanın başkalarıyla kurduğu ilişki farklıdır,bu kurulan ilişkiler sayesinde kişiler kendi kişiliğini oluşturur.Kişinin kendi benliğini kendi düşüncelerini kendi fikirlerini anlaması için ötekilerine ihtiyacı vardır.Kişinin toplumda kendisine mahsus gördüğü kendisine ait olmaması halinde bile kendisine aitmiş gibi bir tavır sergilemesine denir.Birey ötekileşmeyi yaparken belirli bir mantık ve alışkanlıklar doğrultusunda yapmaktadır.Özellikle kendi yönetim içimizde ötekileşmeyi önemser ve uygular.Kişi kendini  ve etrafında yakın gördüklerini ayırır.Diğerleri onun için ötekilerdir.

Bir diğer açıklamaya görede birlikte oluşturulan varlıkların.Birbirinden farklı özelliklerine göre birbirleri arasında ayrılıp grup olmasına Sosyolojik çevrede genellikle azınlık olan grubun çoğunluk olan gruba göre düşünülmesine ötekileştirme denir.

Örneğin; Beşiktaşlısınız size göre galatasaray takımının taraftarları ötekilerdir.

Ötekileştirmek ne demektir yorumlar (0)2013-03-30 19:39:21, Güzel: 0 , Kötü: 0

Öteki kavramı son dönemde azınlıkların ezilmişliğini nitelemekte kullanılan en popüler kavramdır.Beriki olmayan ötekidir.

Yeni nesil entellektüel olduğunu zanneden kişiler sürekli "öteki, beriki, geriki" diyerek ne kadar kültürlü olduğunu göstermektedir.

Bu yöntemi kullanarak sizde çok kültürlü görünebilirsiniz. Bundan sonra "ezilmiş, azınlık, zavallı, ezik" gibi kelimeler yerine "öteki, ötekiler" terimlerini kullanın.

Öteki`nin eş anlamlısı: Kenara itilmiş, bastırılmış, toplumdan dışlanmış. olarak çevrilebilir.

Öteki´nin eş anlamlısı yorumlar (0)2013-03-30 19:44:12, Güzel: 0 , Kötü: 0

Önceki Soru:Yılan Yağı Saç uzatır mıSonraki Soru:İç bükey ve Dış bükey ne demektir