Overclock (Hız aşırtma) nedir nasıl yapılır

Overclock (Hız aşırtma) nedir nasıl yapılır

Türkçe`ye hız aşırtma olarak geçen overclock, bilgisayarın donanımını standardın üzerinde çalıştırmak için kullanılan yöntemlerin tümü anlamına gelebilir.

İşlemci, ram, ekran kartı gibi parçaları standart hızlarının üzerinde çalıştırma işlemidir. Yalnız dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, hız aşırtma işlemi yapılırken bu parçaların sıcaklığıdır. Yeterince soğutulamayan parçalar, hız aşırtma işlemi sırasında yanabilir ve kullanılmaz hale gelebilir.

işlemci

Hız aşırtma işlemi için örnek verecek olursak, elimizde fabrika çıkışlı 3.0 Ghz hızında bir işlemci olsun. Bu işlemciye %10 overclock uygularsak, işlemcimizin yeni hızı 3.3 Ghz olacaktır. Bu örnekteki gibi ram ve ekran kartı gibi parçalara da overclock işlemi uygulayabiliriz. Fakat overclock işleminde kesinlikle standart fanlar ve soğutma sistemi yerine yüksek performanslı, çok daha iyi soğutan sistemler veya fanlar kullanılmalıdır. Parçalar yüksek hızda kullanılacağından ortaya çıkan sıcaklığı soğutamamak parçaları kullanılmaz hale getirecektir.

Overclocking nedir

Önceki cevap:Yapraklar neden dökülür Sonraki Cevap: Onkoloji