Parmak ve bilek uyuşması niçin olur

12.jpg

Parmak uyuşma genellikle eli ile sürekli olarak aynı işi tekrarlayanlarda görülen bir hastalıktır. Bayanlarda görülme oranı erkeklere oranla 4 kat daha fazladır. Hastalık 50 yaş ve üzeri kişilerde daha sık görülmektedir. Hastalık el bileğinden dolayı kaynaklanmaktadır, bilekteki karpal tünel adı verilen kısımdan geçen sinirlerin sıkışması sonucunda oluşmaktadır. Hastalıktaki belirtiler elde kuvvet kaybı, utulan şeyleri düşürme gibi etkenlerdir.

 

Parmak uyuşmasının nedenleri

El bileği yapısı itibari ile çok karışık bir biçimdedir. Parma, el, kol organlarımız buradan geçen sinirler sayesinde çalışmaktadır. Burada bulunan sinirlerin üzerinde bant ile kaplı bir tabaka bulunmaktadır bu tabaka orta yaşlara doğru bir neden dolayısı ile kalınlaşarak altında bulunan sinirlere zarar vermektedir. Bu hastalıktan korunmak isteyenler ağır yük taşımayarak, düzenli bilek egzersiyi yaparak korunmuş olurlar.

Mouse Kullanımı Hastalık Yapabilir

Özellikle günlük mouse kullanımı fazla olan ve bilek kısmı aşırı hareket eden kişilerde bilek rahatsızlığı görülebilir. ileri yaşlarda dengesiz titremeye neden olan bir hastalık oluşabilir

Parmak uyuşması neden olur

Önceki cevap:Bacak ağrıları için hangi doktora gidilir Sonraki Cevap: Göz tansiyonu nedir ?