Render farm nedir

Puan: 10 out of 10 | Oy veren : 1 kişi. | Toplam Puan: 10.

Aynı anda yüzlerce bilgisayar tarafından RENDER işlemi yapılmasını sağlayan sistemlere render farm (Render Çiftliği) denir. Render farm genellikle ücretli verilen bir hizmettir, büyük film ve reklam şirketleri kendi bünyesinde 50-60 bilgisayar bağlayarak render çiftliği kurabilir.

render-farm.jpg

Render farm olarak kullanılan bilgisayarların monitöre ihtiyacı yoktur. Network sistemi ile birbirine bağlanmıştırlar ve bir noktadan kontrol edilebilir. Özellikle internetten render farm hizmeti veren firmalardan hizmet alarak aynı anda yüzlerce bilgisayara kendi evinizden bağlanıp render almanız mümkündür. Render`in alındığı bilgisayarların hızına ve bilgisayarların sayısına göre ücretlendirme yapılır.

3D grafik, video işleme ve büyük boyutlu dosyalarla çalışırken render çiftliği kullanılabilir. 3dsmax, After Effects gibi bu tip uygulamalarda son işlemi yapma aşamasına "render" denilmesi "render çiftliği" isminin kaynağı olmuştur.

Sinemadaki 3D filmleri, görsel efekt gerektiren filmler, uzun reklam filmleri yapanlar mutlaka render farm (bilgisayar çiftliği) kullanır.

render-ciftligi.jpg

Render farm (render çiftliği) ne demektir yorumlar (0)2012-11-06 13:31:14, Güzel: 1 , Kötü: 0

Önceki Soru:Balık nedir, Yunus neden balık değildirSonraki Soru:Hande yener kaç yaşında