Rich snippets nedir

Puan: 10 out of 10 | Oy veren : 1 kişi. | Toplam Puan: 10.

Rich snippets yeni nesil internet sayfalarında kullanılacak semantic(anlamlı) sistemlerin birincisidir.Web 3.0 mimarisini üretmek için gerekli şartlardan biridir. Web 3.0 sisteminde bilgisayarlar daha zeki olacak ve kullanıcının ne aradığını tam olarak anlayıp ona uygun dönüşler verebilecek.

 

Bu sistem bir web sayfasının hangi konu ile ilgili olduğunu belirtir. Özellikle kişisel sayfalar, organizasyonlar, etkinlikler gibi birçok kişinin ilgi alanına giren konularda yapılır. Normal internet aramalarında birçok sayfa arasında kaybolan kullanıcı yeni nesil web sayfaları ile aradığını kolay bulacak ve web sayfaları kendi içinde kategorilenebilecektir.

Şu anda bilinen üç çeşit Rich snippets bulunmaktadır.

  • Microdata
  • Microformats
  • RDFa

içlerinde en kolay kullanılanı ve W3C açısından uyumlu olanı Microformats `dır. Microformats daha çok HTML şiçersindeki CSS yapısını kullandığı için ekstra bir tag üretmeye gerek kalmadan anlamlı sayfalar üretir.

Rich snippets için şu sayfada test aracı ve birçok örnek bulunabilir:

http://www.google.com/webmasters/tools/richsnippets

Google yeniliklere açık olduğu için yeni nesil web sayfalarını destekleyip aramalarda sonuçları bu özellikte göstermektedir. Rich snippet sıradan bir webmaster içni bile kolay yapılabilir, fakat uyulması gereken kurallara dikkat edilmediği halde google sitede rich snippets gösterilmesine yasak koyabilir.

Aşağıdaki örnek bir rich snippets ile aynı konuda üç farklı sonuç göstermektedir: Recipe, Review ve People.

Google ile Fırında karnıyarık tarifi yazınca bu sonuç çıkar.:

 

karniyarik-tarifi.jpg

Rich snippets nasıl yapılır yorumlar (0)2013-03-01 10:53:48, Güzel: 1 , Kötü: 0

Önceki Soru:Ekstre nedirSonraki Soru:Firephp nedir