Tırnak ne zaman kesilmez

Puan: 10 out of 10 | Oy veren : 1 kişi. | Toplam Puan: 10.

El ve ayak tırnakları beraber kesilebilir bunda herhangi bir sakıncalı durum söz konusu değildir. Tırnak kesmenin herhangi bir günü, zamanı veya saati yoktur gerektiğinde kesilebilir.

Önce elleri ardından ayak tırnakları kesmek, eller kesilirlen sağ elden başlayıp sola doğru devam etmek, ayaklarda ise sol ayağın solundan başlayıp sağ ayağın soluna doğru kesmek dini olarak uygun görülmüştür.

Zaman konusunda ise bazı görüşler vardır tırnaklar haftada bir düzenli kesilmeli, 15 günde bir kesilmesindede herhangi bir sıkıntı yoktur ancak 40 güne bırakılması sakıncalıdır harama yakındır, mekruhtur biçiminde nitelendirilmiştir.

Tırnakların cuma günü cuma vaktinden önce kesip namazı o şekilde eda etmek uygundur. Rasullullah Efendimiz: "Kim cuma günü tırnaklarını keserse, Allah onun öbür cumaya kadar ve üç gün daha fazla belalardan korur"

Tırnak kesmek Hac ve Umre süresinde yasaktır. Bunun dışında istenilen her vakitte tırnak kesilebilir halk arasında akşam tırnak kesilmez şeklindeki oluşan düşünce yanlıştır.

ruyada-tirnak-kesmek.jpg

Bazı eski hurafelere göre akşam tırnak kesmek sakıncalıdır. Buna sebep olarak akşam kesilen tırnağın yiyeceklerin üzerine zıplayacağı veya dökülen mikroplu parçaların evin içinde olmasının sakıncası gösterilmiştir.

Tırnak nasıl ve ne zaman kesilmelidir yorumlar (0)2012-10-30 15:02:08, Güzel: 0 , Kötü: 0

Önceki Soru:Gözlük neden takılır