Yanıklara iyi gelen şeyler

yanik-tedavisi-1.gif

Eğer acil bir yanık probleminiz varsa eczaneden alacağınız Silverdin isimli yanık merhemiprobleminizi çözecektir. Daha büyük yanıklarda doktora danışınız. Ama durum ne olursa olsun yanan yeri soğuk suya tutup rahatlatınız.

Yanık çok ağrılı ve zaman alan bir iyileşme sürecine sahip olan rahatsızlıklardan biridir.Yanık oluşan yere eğer yanık üzerinde kızarıklık ve şişlik oluşup yanıkta açılma oluşmadıysa soğuk uygulanmalıdır.

Ağrının ve acının hafiflemesi için parasetemol içerikli bir ilaç kullanılabilir.Yanık derecesine bağlı olarak acı artış gösterebilir.Yanıkların dereceleri vardır.Yanıkların derecelerine göre müdehale edilebilmektedir.

yanik.jpg

Yanık Dereceleri

1.Derece Yanık

2.Derece Yanık

3.Derece Yanık

4.Derece Yanık

1.Derece Yanık Tedavisi:1.Derece yanık tedavisinde yaranın üzerine yoğurt yağ yada diş macunu gibi kulaktan dolma şeyler sürülmez.Yanık için özellikle üretilen yanık merhemlerinden ve yanık kremlerinden faydalanmak gerekmektedir.

2.Derece Yanık Tedavisi :2 Derece yanık tedavisinde yaranın üzeri su toplamış ise eğer kesinlikle patlatılmaz.Gerilmemesi için steril olarak kremlenir.Kendiliğinden patlarsa hemen en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalı mikrop kapması engellenmelidir.Su patladıktan sonra üstteki deri kesilmez.

3.Derece Yanık Tedavisinde :Yara açık tutulmamalıdır.Dışardan havadan mikrop kapması engellemek için nemli gazlı bez ile sarılmalı ve en yakın hastaneye götürülmelidir.

4.Derece Yanık Tedavisi:3.Derece yanık tedavisinde olduğu gibi yara nemli bir gazlı bezle sarılmalı dıyardan hava teması kesilmeli ve mikrop kapması engellenmelidir.4.Derece yanıklar hayati açıdan ciddiyet taşıdıkları için mutlaka en kısa sürede hastaneye gidilerek hasta müşade altına alınmalıdır.Hastaneye gidene kadar mutlaka bol sıvı alınmalıdır.

yanik-tedavisi.jpg

Yanık  Tedavisin`de Bitkisel Yöntemler

1) Beyaz Lahana`nın yaprakları ezilerek yumurta akı ile karştırılarak yanıkların üzerine merheb şeklinde sürülür.

2) Lavanta çiçeklerini çay olarak demleyin suyu ile pansuman yapın.

3) 2Bardak kaynayan suyun içine 1 yemek kaşığı susam yağı eklenip ocaktan alınıp soğumaya bırakılır.Soğudumtan sonra bu suyla pansuman yapılır.

4) Semizotunu alıp iyice yıkadıktan sonra bir miktar sirkeli suda bırakıp bekletiyoruz.15-20 rk beklettikten sonra iyice durulayıp ezerek yanıkların üzerine sürüyoruz.

Yanık tedavisinde bitkisel çözüm

Önceki cevap:Akne ve siyah noktalardan nasıl kurtulurum Sonraki Cevap: İçimizi ısıtan yiyecekler nelerdir