Yeşil Pasaport süresi nasıl uzatılır

greencard.jpg

Yeşil Kart Amerika göçmenlik vizesi dir. Süre sınırlaması olamadan oturma ve çalışma iznini verir. Amerika her yıl 55 bin kişiye rasgele yapılan bir çekiliş ile belirler ve ülkeye kabul eder

Yurt dışına her çıkışınızda, Maliye Bakanlığı`nın şuanki uygulamasına göre 15 TL olan yurt dışı çıkış harcını ödemeniz gerekmektedir. Ancak yurt dışı çıkış harcı ödemelerinde bazı kişilere muafiyet getirilmiştir. Bunlar: 7 yaşını doldurmamış olanlar, yurt dışına ticari amaçla mürettebat olarak sefer yapanlar (kara, hava, deniz, demiryolu olabilir)ve yurt dışında oturma izni bulunanlar bu harçtan muaftırlar.

Vize uzatmak için Pasaport yenileme başvurusu nda bulunmuş ve harçları da ödemiş olmak yeterlidir.

Her yıl 1 Ocak tarihinde Maliye Bakanlığı tarafından yenilenen pasaport harçları, almak pasaportunuzun süresine göre belirlenir. İlk defa pasaport alacak olanlardan alınacak ücret farklıdır (pasaport ücreti). İlk kez pasaport sahibi olacakların, Pasaport Defter Bedeli olan 90 TL`yi,harç bedeline ilave olarak ödemeleri de gerekmektedir. Ancakpasaportunuzun süresini uzatmak istiyorsanız,Emniyet Genel Müdürlüğü web sayfasında yayınlanan aşağıdaki harçlar geçerli olmaktadır:

6 Aylık süre için harç bedeli 114.60 TL
1 Yıllık süre için harç bedeli 163.80 TL
2 Yıllık süre için harç bedeli 276.40 TL
3 Yıllık süre için harç bedeli 395.30 TL
3 Yıldan fazla süre için harç bedeli 560.30 TL dir.

Yeni kanuna göre, gri renkli olan hizmet ve yeşil renkli olan hususi pasaportlarda çocuklar için yaş sınırlamaları da yeniden düzenlendi. Yeni uygulamada, kız ve erkek ayrımı yapmaksızın bekar ve çalışmama koşuluyla 25 yaşına kadar hak sahiplerinin anne ve babalarının yeşil ya da gri pasaportlarından faydalanabilecekleri kaydedildi. 4 yıl süre ile verilen yeşil pasaportların sürelerinin de 5 yıla çıkartıldığı ifade edildi.

Emekliyim. Yeşil pasaportumun süresi yıllar once bitmiştir. Uzatmak istiyorum ne yapmam lazım.

Önceki cevap:Greenpeace Benzeri doğa kuruluşları Sonraki Cevap: Turkcell SMS nasıl engellenir

sayıt necip süerkan

Yeşil pasaportumun süresi Mart2014 tarihinde bitiyor.
Nasıl uzatabilirim.
Teşekkürler

2014-01-04

Rıdvan İşler

Yeşil pasaportumun süresi Mart2014 tarihinde bitiyor.
Nasıl uzatabilirim.
Teşekkürler

2014-03-11

Turgut AKGÜL

Sayın ilgili,yeşil pasaportumun süresi 18/10/2015 tarihinde doluyor.Aynı pasaportun süresini uzatabilirmiyim? yenilemem gerekiyorsa ne gibi evrak gerekiyor? Yardımınız için şimdiden çok teşekkürler.

2015-10-05