Bilim ne demektir

Bilim, insanoğlunun doğruyu bulma çabasıdır. Doğa ve evrenin yapısını ve işleyişini deney ve gözlem yolu ile sistemli olarak incelemektir. Bilim insanın merakından doğar ve yüyzıllar boyu doğruyu bulmak için yapılan araştırmalar ile büyür.

Bilim kavramı ile ilim karıştırılmamalıdır, ilim bulduğu sonuçları dini dayanaklar ile açıklama çabasında iken bilim din dahil hiçbir dayanak kullanmaz. Bilimin tek dayanağı daha önceki bilim adamlarının araştırmaları ve keşifleridir. Bunu yaparken akla ve mantığa aykırı olan çalışmaları dahi gözardı edebilir.

Bilim yapılan araştırma konusuna göre dallara ayrılır. iyi bir bilim adamı olmak için o alanda çalışma yapan tüm diğer bilim adamlarını tanımak gerekir. Diğer bilim adamlarını bulmak için bilimsel index adı verilen sistemler kullanılır, önceki dönemlerde kitaplarda yazılı olarak bulunan bu bilgiler internetin gelişmesi ile kendi içinde arama motoru olan özel sistemlere dönüşmüştür. Bu indexlerden en büyüğü SSCI (sosyal bilimler indexi) `dir. Bir diğer büyük index "google scholar" sistemidir. Tüm üniversiteler bu indexlere üyedir.

Bilim nedir

Önceki cevap:Bilimsel yöntem nedir Sonraki Cevap: iyi meslek

sedef

çok güzel ben beğendim ya siz????

2013-02-26

salih

ben çok sevdim emeğinize sağlık

2013-03-13