Bilimsel yöntem nedir

Bilimsel yöntemden önce Bilim kavramını öğrenmek gerekir. Bilimsel yöntem gerçekçi sonuçlara ulaşmak için kullanılan eylemler bütünüdür. Bir yöntemin bilimsel olması için daha önceki bilimsel çalışmalara dayanması ve gerektiği yerde bu çalışmalara atıf yapması gereklidir. Bilim adamı gerçeği bulmak için birçok fikri gözardı edip gerçekleri bulmaya çalışır fakat daha önceki bilim adamlarının çalışmalarını gözardı ederse yaptığı sadece bir insan ömrüne sığar.

Bilimsel buluşların ve çalışmaların yazılı olarak yayınlanması bilimsel yöntemdeki en önemli aşamadır. Bir bilim adamı önemli bir buluş yaptığında bunu yayın olarak bilim dünyasına sunması gerekir.

Bilimsel yöntem diğer bilgi edinme yöntemlerinden farklıdır, özellikle deney ve mantık temelli olmasıyla diğer bilgi kaynaklarından ayrılır. Bilimsel yöntemle elde edilen bilginin deney ve gözlem kullanılarak tekrar bulunabilmesi gerekir. Bilim adamının kazayla bulduğu olaylar da bilim sayılmaz. Bu açıdan bilimsel yöntem vahiy ve peygamber sözü gibi bilgilerden sayılmaz , vahiy tekrar edilebilir bir deney olmadığı için bilimsel bir yöntem değildir.

Üniversiteler yeni öğrencilerin bilimsel yöntemi öğrendiği ve gelecek nesillere aktarıldığı kurumdur.

Bilimsel yöntem nedir

Önceki cevap:Uyuz tedavisi Sonraki Cevap: Bilim ne demektir