Domain ne Demektir, Domain nereden alınır

domain.jpg

Domain kişinin kendisinin yada sahibi olduğu işyerinin internette bulunan kimliğidir.İşyerinizin yada kendiniz için internette bulunmak için başvurduğunuzda size internet numarası verilir.Bu numaraya IP Adresi denir.IP adresi İnternet Protokol Adresi demektir.

İnternette giren her bilgisayarın ayrı bir IP adresi bulunmaktadır. Başka bir bilgisayarla kendi bilgisayarınızın bağlantı kurabilmesi için bu adres tanımlı olması gerekmektedir.İnternetteki diğer bilgisayarlar sizi bu IP adresi ile bulabilirler. Domain ise bu numaranın sadece göstergesidir.

Siz internet explorer adres çubuğuna IP numaralarını yazmak yerine IP numaralarının kodlandığı bir ismi(domain) yazarak istediğiniz siteye çok daha hızlı  ulaşabilirsiniz.

Daha anlaşılır bir dille anlatmak gerekirse domain demek IP numaralarının harflerle yazılmış halidir.

 

DOMAİNLER İKİ ÇEŞİTTİR

Uluslar arası domainler: Uluslar arası domainler ABD`den icaan konsorsiyumuna kayıtlı firmalardan alınır.

örnek:
.com
.net
.org

Coğrafi ve yerli domainler: Bu domainlerin Türkiyede ki tescil İşlerini ODTÜ yürütmektedir.

örnek:

.com.tr
.edu.tr
.ru
.us

Domain almak için google girip domain yazmanız yeterlidir. Yüzlerce firma domain satmaktadır. domain sonu .TR olacaksa sadece www.nic.tr sitesinden alınır. .Tr ismi devlet kontrollü bir üniversitenin tekelinde bulunur. Başka firmalar satamaz.

.COM veya .NET gibi uluslararası isimleri ise yabancı firmalardan alabilirsiniz. Amerika merkezli Godaddy domain firmaları arasında en ucuz fiyat verenlerden biridir. 3$ ve daha aşağı fiyatlara domain sattıkları görülmüştür.  Fakat Amerikan firması olduğu için üyelik sayfası ingilizcedir. Kredi kartı veya paypal ile ödeyebilrisiniz. Bazı bankaların internet sitesinden üretilen , bir günlük geçerli sanal kredi kartı ide ödemek en sağlamıdır.

Domain nedir, Domain nasıl alınır

Önceki cevap:Saç Dökülmesine hangi Doktor bakar Sonraki Cevap: Soğan neden Göz Yakar

2013-03-01 10:39:44