Ev Taşıma sırasında neler yapılır

Taşınma zamanı yaklaşırken telaşlanıyor ve "Nasıl toplayacağım?", "Ne kadar zamanda toplanabilirim?" ,"Düzgün bir şekilde toplayabilecek miyim?" diyorsanız telaşı bırakabilirsiniz. Sizlere ev eşyalarınızı nasıl toplayacağınızı ve eşyaları toplarken nelere dikkat etmeniz gerektiğini anlatacağız.

Ev eşyası toplamak için öncelikle ihtiyaç duyabileceğiniz şeyleri hazırlamanız gerekiyor.

ev-ofis-tasima-1.jpg

Ev eşyası toplamak için gerekli ihtiyaç listesi

 • Bol miktarda karton koli
 • Koli bandı
 • Makas
 • Bol miktarda gazete kağıdı
 • Etiket
 • Koli kalemi
 • Köpük
 • Balonlu naylon poşet
 • Hurç veya vakumlu poşet
 • Çamaşır ipi
 • Büyük boy streç film

Gerekli hazırlıkları yaptınız ve paketlemeye hazır mısınız. O zaman paketlemeye nereden  başlamalı, nasıl bir yol izlemeli kısaca bahsedelim.

ev-tasima.jpg

Ev eşyası toplamak için yapılması gerekenler

 1. Eşya toplama işlemine toplaması kolay olan ve günlük yaşamınızı etkilemeyecek eşyalarınızı toplamak ile başlayın. Örneğin kitaplar, biblolar gibi.
 2. Toplama işlemini yaparken her oda için ayrı koliler oluşturun. Örneğin mutfak eşyası ile yatak odası eşyasını aynı koli içinde olmasın.
 3. Kırılabilecek eşyalarınızı mutlaka kağıt ile sarınız. Eğer yapmazsanız taşınma sırasında eşyaların birbirine temas etmesi bile kırılmalarına neden olabilecektir.
 4. Kolilere eşya koyma işleminiz bittiğinde kolileri koli bantları ile bantlayınız ve örneğin mutfak eşyası ise "mutfak eşyası" olduğunu belirten etiketini kolinin üstüne yapıştırın.
 5. Kolilerin sadece üst tarafını değil alt tarafını da bantlayın ki aşağısı açılırsa dökülme olmasın.
 6. Kırılacak eşyalarınızın üzerine mutlaka koli kalemi ile büyükçe DİKKAT KIRILABİLİR yazınız. Böylelikle nakliyeyi yapan kişi de buna göre gerekli yerleştirmeleri yapacaktır.
 7. Kırılacak eşyaların arasında boşluk varsa köpük yardımıyla boşlukları kapatmanız özellikle teknolojik ürünlerin iç yapısını korumak için çok öenmlidir.
 8. Taşındıktan sonra sizin için acil olarak gerekli eşyalar için ayrı bir kutu hazırlayın ve üzerine koli bandı ile ACİL GEREKENLER diye not ediniz. Örneğin su bardağı, çay,su ısıtıcı, kahve ve atıştırmalıklar gibi.
 9. Ev toplama kadar yerleştirme de uzun süreceğinden en azından 2 günlük kıyafetlerinizi ayırın. (Gece giyeceğiniz pijama ve gecelikler dahil.)
 10. Mobilyalarınızın taşınırken çizilmesini önlemek için etrafını çarşaf gibi bezlerle kaplayın.
 11. Mobilyalarından söktüğünüz vidalar gibi kablo ve tamir aleti kutularınızı bulunabilirliği açısından aynı kutuya koymaya çalışın.
 12. Teknolojik ürünleri balonlu naylon poşet ve koli bandı yardımıyla bantladıktan sonra kolilere yerleştirin.
 13. Buzdolabı ve çamaşır makinasının etrafını koli kartonu ve koli bandı yardımıyla kaplayın. Bunun için büyük koliler gerekecektir. Eğer bulamazsanız kullanmadığınız battaniyelerde aynı işi görecektir.
 14. Eşyalarınızı koyduğunuz kolilerin ağır olmamasına, kolinin eşyaları taşıyıp taşıyamayacağına emin olun. Örneğin büyük bir koliye çokça kitap koyarsanız koli bu ağırlığı kaldıramayacaktır.
 15. Yastık, yorgan ve çarşaflarınızı vakumlu poşet veya hurca koyarak taşınma sırasında doğacak bir duruma karşı temiz kalmalarını sağlayabilirsiniz.
 16. Temizlik ürünleri gibi kimyasal ürünler için ayrı kutular oluşturun.
 17. Halılarınızı güzelce yuvarlayıp çamaşır ipleri ile bağlayınız. Taşınırken kirlenmelerini önlemek için halı hurcunuz yoksa büyük borç streç filmler ile kaplayabilirsiniz.
 18. Önemli belgelerinizi örneğin kira kontratı, evlilik cüzdanı,diplama gibi belgelerinizi yanınızda taşımakta fayda olacaktır.
 19. Sizin için artık gerekli olmayan eşyaları ise ayrı bir kutu yaparak, ihtiyacı olan birileri ile paylaşabilirsiniz.

Ev eşyası nasıl toplanır

Önceki cevap:Muz cumhuriyeti nedir Sonraki Cevap: 2014 Asgari ücret Brüt ve Net nedir