Gül renklerinin anlamları nelerdir

Güller renklerine göre çok farklı anlamlar taşıyan, hislerimizi ifade etmemize yardımcı olan, kokularıyla bizleri mest eden çiçeklerdir. Sevdiklerinize gül alırken ne anlam ifade ettiklerini bilmek istersiniz diye düşündük. İşte güller ve anlamları.

1-Kırmızı Gül

red-rose.jpg

Kırmızı güller aşk ve tutkunun karşılığı, seni seviyorum demenin farklı bir biçimidir. Bununla birlikte adetlerine kendi içinde ayrılan renk farklılıklarına göre de değişiklik göstermektedir.

Tek bir kırmızı gül seni seviyorum demektir, bir düzine kırmızı gül şükran duymayı, yirmi beş kırmızı gül tebriklerini sunmayı , elli kırmızı gül ise koşulsuz sevgiyi ifade eder. Birbirine bağlı iki kırmızı gül ise bir nişanı simgelemektedir .

Parlak koyu kırmızı gül yas göstermek için kullanılırken , bordo gül aşk demektir . Bir solmuş kırmızı gül aşkından soldum demek için kullanılırken, kırmızı bir gül goncası  genç sevgi yi ve onun güzelliğini simgeler .

2-Pembe Gül

pink-rose.jpg

Genel olarak pembe güller minnet , hayranlık ve mutluluk  mesajını iletmek istediğiniz kimselere verilir. Pembe farklı tonları itibari ile daha kesin anlamlara da sahip olabilir.

Koyu pembe güller şükran ve takdiri,  hafif pembe güller ise hayranlık ve sempatiyi göstermek  için kullanılır. Şeftali tonlarındaki pembe  gül ise tevazu göstermek için verilmektedir.

3-Beyaz Gül

white-rose.jpg

Beyaz güller masumiyet ve saflığı temsil eder. Çok yaygın olarak düğünlerde kullanılır. Bu anlamda gerçek aşkın da simgesidir. Beyaz güller ile ilişki içinde birlik, beraberlik, erdem, onur ve saygı ifadesi de kullanılır.

4-Sarı  Gül

sari-gul.jpg

Sarı güller neşe , sevinç ve dostluk ifade eder . Bunlar yeni anneler , yeni evliler ve mezunlara verilir.

Geçmişte  sarı gül sevgililer arasında kıskançlık ve sevginin azaldığını göstermek için kullanılmıştır.

5-Turuncu Gül

3056520-turuncu-gul.jpg

Turuncu güller daha iyi tanımak istedikleriniz  ya da kendileriyle gurur duyduğunuz kişilere verilir .

Turuncu gül sarı ve kırmızı gülün verdiği mesajlar arasında bu anlamda bir köprü kurar.

6-Lavanta rengi Gül

lavender-rose.jpg

Gördüğün anda birine aşık olduğunu ifade eder. Lavanta rengi güller alıyorsanız çok özel olduğunuzu hissetmekte haklısınız.

7-Mavi Gül

blue-rose.jpg

İlahi aşkı ve eşsizliği simgeler. Mavi gül doğada çok az bulunması sebebi ile gizemi ve imkansızlığı anlatır. Ancak bu imkansızlık daha çok sahip olmayı istemek ile eş değerdir. O kadar değerlidir ki gözünde imkansızmış gibi hissedersin.

8-Siyah Gül

siyah-gul.jpg

Siyah gül ölümü temsil ettiği gibi, kurumuş siyah gül aşkın ölümsüzlüğü temsil eder.

Güllerin renklerine göre anlamları nelerdir

Önceki cevap:Goji berry zayıflatır mı Sonraki Cevap: Basketbol topunun özellikleri