Gusül abdesti Alma resimleri

GUSÜL NEDİR:

Arapça Gasl`ın sözlük anlamı yıkamak demektir.

Dinde gusül: Bütün vücüdun yıkanmasına denir. Buna taharet-i kübra da (büyük temizlik) denmektedir. Bu temizliği gerektiren şey cünüplüktür(cinsel ilişki). Kadınların nifas kanların sona ermesi de bu anlamdadır.

Gusül Abdesti Alınışı:

Gusül abdestine  başlamadan önce niyet etmeliyiz "Niyet ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya cünüplükten çıkmaya"denir, ve niyet edilmiş olur. Elleri bileklere kadar yıkarız. Yıkandıktan sonra avret mahallerini temizleriz. Bundan sonra  sağ elle ağzımıza üç kere su alıp gargara yaparız. Sağ elle burnumuza burnumuzu yakacak şekilde su çeker her defasında temizleriz. Vücudumuzda iğne deliği kadar kuru alan kalmayacak şekilde yıkarız. Suyu her döktüğümüzde vücüdumuzu ovalarız. Göbek deliği ve küpe deliklerini de  yıkayalım. Böylece gusül abdesti tamamlanır.

gusul.jpg

Gusül abdesti nedir

Önceki cevap:Revizyon nedir? Sonraki Cevap: Taze yumurta nasıl anlaşılır

ahmet

Arkadaşlar bir şey soracağım yardımcı olursanız sevinirim güsul abdestini 31 çektikten sonra alıyoruz değilmi yoksa 31 çektikten sonra başka bir şekildemi yıkanıyoruz yardımcı olursanız sevinirim.

2012-10-22

Aliş

Erkeklerde cinsel işlemden sonra (sorduğun gibi 31 sonrası). Kızlarda ise aylık adet sonrasında mutlaka boy abdesti alınmalıdır.

2012-10-23