Kirpi ne yer

Kirpi ne yer

Kirpiler etçil hayvanlardır. bünyeleri zehire karşı dayanıklıdır. Bu sebeple ağzına sığacak boyda her türlü böcek ve küçük hayvanı yer. Genellikle salyangoz, solucan, tırtıl, böcek, kurbağa, fare ve yılan yavrusu.

Kirpiler hava soğuduğunda yapraklardan hazırladığı yuvasına girip kış uykuya yatar. Kirpi yavruları ilk doğduğunda dikenleri yumuşaktır fakat kısa süre içinde sertleşir.

Eğer yavru bir kirpi bulduysanız ve beslemek istiyorsanız, büyük şehirlerde evcil hayvan dükkanlarında bulunan bir mama alabilirsiniz, küçük şehirlerde ise internetten arayabilirsiniz. Yetişkin kirpiler kedi maması yiyebilir. Evde yapabileceğiniz bir kirpi bebek maması şu tarifle yapılabilir:

  • Laktozsuz süt (Normal süt bağırsaklarını bozar)
  • Taze Yumurta
  • Krema
  • Kefir

1 yumurtayı 10ml kremayla birlikte çırpın. 100ml laktozsuz süt ekleyin. az miktarda kefir ilav edin. Süzgeçle kavanoza aktarın. Yumurtanın gereksiz kısımları süzülür. Buzdolabında bekleterek 24 saat muhafaza edebilirsiniz. Kullanacağınız kısmı başka bir kaba aktarıp ılık suyun içinde bekleterek ısıtın. Ocakta ısıtmayın vitaminleri kaybolur. Elinizi yakacak kadar sıcak olmasın. Bir enjektörün plastik ucu ile hayvanın ağzına yavaşça verin.

kirpi.jpg

Kirpi ne ile beslenir

Önceki cevap:3D Studio Max Sonraki Cevap: Berzah ?