Senaryo Nasıl Yazılır

senaryo.jpg

Senaryo`nun esas amacı bir film yada diziye konu olacak olayların diyalog şeklinde yazıya aktarılmasıdır.Senaryo yazmak için belirli bir yeteneğe sahip olmanız gerekmektedir.

Senaryo yazmak isteyen biri`nin sanat kurallarını bilmesi gerekmektedir.Senaryolar`da ilk baştan sonuna kadar sinema ve televizyona uygun olarak çalışılmalıdır.Başka bir bakış açısına görede senaryo ses ve görüntünün yazıya çevrilmiş halidir.Senaryoda esas olan bir konuyu ,bir yeri yada bir kişiyi ele alıp onun hikaye biçiminde anlatılmasıdır.Bu anlatım yapılırken belirli kurallara uygun olarak yazılmak zorundadır.Senaryonun yapısal olarak unsurları vardır.

senaryo-2.jpg

Bir senaryo giriş ,gelişme,gerilim ve sonuç olarak yazılmak zorundadır.Senaryo`nun giriş bölümün`de izleyiciye olayların iletilmesi gerekmektedir.Konu`nun öncesi ve o anı ilk başlarında anlatılan bölüme giriş bölümü denir.Gelişme bölümü seyirciyi meraklandırmak için yazılan bölümdür.Bu bölümde mutlaka seyirci`nin ilerde neler olacağını merak etmesi  gerekir.Bu bölümde seyirciye konu hakkında yarım bilgi verilerek,oyuna başka bir yerinden devam edilmelidir.Seyirci bu bölümde ilerleyen dakikalarda neler olacağını merak etmelidir.Gerilim dediğimiz bölümde`de bu bölümde filmin yada yapıtın konusuna uygun olarak savaştalarsa çatışma,iki kişi varsa aralarında ufakta olsa bir tartışma,yada yapıtın konusuna göre en heycanlı ve aksiyonlu sahne bu bölümde sergilenmelidir.Doruk senaryonun son bölümüdür.Bu bölümde şiddet varsa yavaşlar,aşk varsa heyecan artar anlıyacağınız bu böyüm sonuçtur.Bu bölümde anlatılmak istenen şeyin son darbelirini vurarak bitirilmesi gerekmektedir.Senaryo`nun bir başka önemli hususu`da evreleridir.Bir yapıtın senaryo olabilmesi için o evrelerden geçmiş olması gerekmektedir.Bu evreler Sinopsis,Treatman, Ayrımlama Senaryo, Çekim Senaryosu olarak bilinmektedir.

Senaryo`da sadece karşılıklı konuşmalara ve fiillere yer verilmektedir.Senaryo`da teknik ayrıntılara yer verilmemektedir.Günümüzde senaryo yazımı iki şekilde`dir.

1- Amerikan formatı

2-Avrupa formatı olarak bilinen BBC formatı

senaryo-1.jpg

Senaryo`nun Evreleri

Sinopsis:Senaryonun ilk basamağı sayılmaktadır.Senaryonun özetide denebilmektedir.Bir filmin konusunu kısaca anlatan oyun yazarının ilk yaptığı çalışmadır.

Treatman:Senaryonun birinci aşaması ve ikinci aşaması arasında olan bölümdür.Genellikle sinopsis`den uzun fakat senaryodan kısa olarak hazırlanır.Tretman senaryonun film haline yakın olarak hazırlanan yapımcılara verilmek üzere hazırlanmış olan senaryonun taslağıdır.

Ayrımlama Senaryo:Treatman senaryosu ile çekim senaryosu arasında kalan kısımdır.Yazar,yönetmen`in birlikte çalıştığı bir bölümdür.Senaryonun bittiği kısımdır.Çekim senaryosuna hazır olan kısımdır.

Çekim Senaryosu:Herhangi bir formatta yazılmış olan senaryo üzerin`den reji ve ekbi`nin tarafından senaryo üzerinde ki çalışmalardır.

Senaryoda Bulunması Gerekenler

_ Kitlesellik

_ Popülerlik (Güncel konulardan etkilenmeli)

_ Özgünlük

_ Mantıklılık

_ Görsellik

_ İşitsellik

_ İlginçlik

_ İzleyiciyi göz önüne çıkartmak

_ Gerçekçilik

_ İnanınırlık

_ Didaktiklikten Kaçmak (Edebi özellikler taşıması gerekmez)

Senaryo nedir

Önceki cevap:Senaryo yazarken neler yapılır Sonraki Cevap: En pratik Zayıflama Diyeti nedir