Adsense reklam sistemi

Adsense google tarafından üretilmiş bir reklam sistemidir. Adsense tıklama başına para verir. Buna kısaca Pay Per Click (PPC) denir.

Adsense öncelikle bulunduğu web sayfasının içeriğini tarar ve birkaç gün içinde site ile alakalı reklamlar göstermeye başlar. Böylece örnek vermek gerekirse ; arabalar hakkında bilgi veren bir sitede "satılık araba" reklamları çıkar.  Bu sayede google hem reklam verenleri korumuş olur hemde hedef kitleye ulaştığı için reklamlar satış yapar. Çocuklar için açılmış bir oyuncak araba sitesinde "satılık araba" reklamı çıkması çok alakasız olacağı gibi reklam veren için hiçbir kazanç getirmez.

satilik-araba.jpg

Adsense web sayfasına gelen ziyaretçilerin reklamları görmesi için ödeme yapmaz. Ziyaretçilerin reklama tıklaması halinde ödeme yapar. Bunun bir ileri adımı olan sisteme affiliate(alışveriş ortaklığı) denir. Affiliate sisteminde ise ziyaretçi reklama tıkladıktan sonra alışveriş yapması gerekir. Google yabancı ülkelerde affiliate sistemini de kullanmaktadır. Türkiyede henüz online alışveriş yeterli düzeyde olmadığı için sadece adsense bulunmaktadır.

Adsense sistemi: Tıklama maliyeti x Tıklama sayısı = Kazanç şeklindedir. Ne kadar çok tıklanırsa o kadar kazanç getirir. Fakat aynı kişinin reklama tekrar tıklaması takip sistemi ve IP koruması ile engellenir. Sayfa sahibinin reklamlara tıklaması ise ciddi şekilde cezalandırılan bir suçtur.

Eğer web sayfanızda sitenizle ilgisiz ve saçma reklamlar çıkıyorsa bu durumda site içeriğinin yetersiz olduğunu düşünebilrisiniz. site içeriğine eklenecek yan konular ile reklam gelirinizi artırabilirsiniz. Adsense için hangi konularda yeni makale ekleyeceğinize şuradan bakabilirsiniz. Adsense çok kazandıran konular sitenizdeki yan kategorilerden biri olabilir.

Örnek: Eğer Bilgisayar yazılımı üzerine bir web sayfanız varsa büyük ihtimalle fazla kazança sağlayamazsınız. Sitenize ek olarak koyacağınız "Bilgisayar Donanımı inceleme" köşesi sayesinde reklam geliriniz artacaktır. Ayrıca ziyaretçilerinize faydalı bilgi vermiş olacaksınız. Hitap ettiğiniz hedef kitlenin ne tür reklamlara yönleneceğine siz karar vermelisiniz.

Adsense nasıl çalışır

Sonraki Cevap: Adsense ile para kazanmak