Atmaca nasıl yakalanır ve nasıl beslenir?

ATMACA HAKKINDA

Atmaca küçük yırtıcı kuşlar gurubundan  bir kuştur. Dünya üzerinde avını ustalıkla yakalamada ün salmışlardır. Avlanırken sık sık dişi kuşlar kullanılır bunun nedeni dişi atmacanın hemcinsine karşı daha dayanıklı ve güçlü olmasındandır. Atmacanın erkeğine Mamulitsa, bir yaşından büyük olanlara da Tüylek denir.

ATMACA NASIL YAKALANIR?

Atmaca tutkusu Rize`nin Çayeli, Pazar, Ardeşen, Fındıklı ve Artvin`in Arhavi, Hopa, Kemalpaşa ilçelerinde ortaya çıkmıştır ve bu bölgelerde atmaca çok ön planda tutulan bir kuştur. Atmaca yakalamadan önce bir adet küçük bir kuş yakalamamız gerekmektedir. Yakalanılan küçük kuşun gözlerini büyük bir özenle kapatmak gerekir. Ancak kuşun beslenmesine önem vermek lazımdır, gözleri kapalı kuş yemini kendi yiyemeyeceği için yem zamanı avuç içine konulur ve o şekilde yedirilir. Atmaca zamanı geldiğinde ilk olarak kendimizin girebilieceği bir büyüklükte tahtalardan barınak yapılır (bu tipte barınağa tenta adı verilir) ve atmacanın bizi görmemesi için iyice yapraklar vasıtası ile saklanır. Örnek resimi inceleyiniz.

tenta.jpg

İkinci aşama olarak iki adet büyük ve uzun tahta,sopa,demir parçasına büyük bir ağ çekilir barınağa girilir. Barınağın içinde uzun bir sopa parçasına gözleri kapalı kuşumuz bağlanır ancak çok aşırı salınmamalıdır.  Atmaca uçarak gelip kuşumuza saldırdığı anda ağ bozulacak ve atmacayla beraber yere düşecektir ancak bu arada çok seri davranmak gereklidir bunun nedeni ise atmaca çok hızlı bir hayvandır anında geri kaçabilir. Ufak kuşumuzun gözlerini kapatma nedenimizde işte anlattığım olaydan ibarettir yani özetle; Ufak kuşu atcayı gördüğü anda zaten ürkecektir ve üstüne üstlük atmacanın ona doğru geldiği görünce korkudan yüreği çatlamaktadır.

ATMACAYI YAKALADIK ANCAK ŞİMDİ NE OLACAK?

Yakalanan atmaca önce 2-3 hafta hiç kafesten çıkarılmaz ve alışması sağlanır. Alışan atmacayı zamanla ip bağlanır ve havaya atılıp çekilir zamanla atmaca bize alışacaktır ve her zaman bize geri dönecektir.

ATMACA NE İLE BESLENİR?

Kertenkele, yılan, kurbağa, fare ve küçük kuşları avlayarak beslenir. Ancak yöre halkının elinde bazı aktarlarda özel atmaca yemleri mevcuttur.

ATMACA İLE NASIL AVLANILIR?

Eğitimli atmaca artık usta bir avcı olmuştur. Bıldırcın sık sık çay bahçelerine konar, bir köpek dostdoğru koşturulur ve bıldırcın kalkar, kalkan bıldırcına doğru atmaca atıldığında ise artık o bıldırcının hiç şansı kalmamaıştır.

atmaca-elde.jpg

Atmaca nasıl yakalanır ve nasıl beslenir

Önceki cevap:Badoo.com sitesi ne işe yarar Sonraki Cevap: Bateriye nasıl başlanır?

Tuğrul Tuna HİKMET

çok güzel bir kuş ben bahçeli bir eve taşınırsak babam bana zaten alıcak bu kuşu çok seviyorum hastasıyım

2013-03-14