Bowling oyunu nasıl oynanır ?

Bowling salonunda bulunan toplar geleneksel toplardır. Bu boyutlarda orta ve 2 parmak deliklere 2. boğumuna kadar ve baş parmak gittiği  kadar parmaklar yerleştirilir. Top avuca sıkıca oturtulur. Dikkat edilecek nokta parmakların topa rahat oturması ve istenildiğince girip çıkmasıdır. Aksi taktirde parmaklarınız sıkışıp atarken yara alabilir.

01.jpg

Bowling Atış teknikleri

Top sağ elde olmalı, parmaklar topa rahatca yerleştirilmelidir. Baş parmak sol tarafı gösterecek şekilde tutulmalı, sol el ile de top altından desteklenmelidir. Daha önceden belirlenmiş başlama noktasında durulur. Oyuncu için hedef oklar olmalıdır. Sağdan ikinci ok hedef alınır. Hareket halinde bile gözler hedeften ayrılmamalıdır.

  • Birinci adım; sağ adım atıldığı zaman, sol el topun altından çekilecek.
  • İkinci adım; Top aşağıya doğru hareketlenecek ve dirsek düz duruma gelecek,
  • Üçüncü adım Kol düz bir şekilde acıyacak kadar geriye çekilecek.
  • Dördüncü adım; Sol ayak ve sağ el aynı zamanda faul çizgisine ulaşacaktır.ve top aşağı yukarı 20 cm yüksekten faul çizgisinin 20 cm yukarısına atılır.

02.jpg

Bowling oynarken kurallar gereğince mutlaka Bowling ayakkabası giyilmelidir bunun nedeni; Temizlik ve bowling salonunda kullanılan zeminin kaymamasıdır. Bowling ayakkabısının kaydırmazlık özelliği mevcuttur.

03.jpg

Bowling nasıl oynanır

Önceki cevap:Sistemli iddaa nasıl oynanır ?