Cuma namazını kaçırırsam ne olur

cuma-namazi.jpg

Cuma namazı camide ve cemaatle(topluluk halinde) kılınması gereken bir namazdır.

İslamiyetin ilk zamanlarında özellikle toplumun bir arada olduğu ve önemli duyuruların imam tarafından yapıldığı hutbe cuma`nın en önemli konusuydu. Fakat günümüzde cuma namazı eski önemini kaybetti. O zamanlar tüm dükkan sahipleri işyerini bırakıp cumaya giderdi, hatta işyerlerinin kapısı kilitlenmez.

Bununla birlikte kadınların da cumaya gitmesi gerekiyordu. Oysa günümüzde bu adetlerin bir çoğu bırakılmış ve cami sadece erkeklerin gittiği bir mekana dönüşmüştür.

Cumaya gitmeyen kadınlar da günaha girdiği halde bu konuda din adamları ayrımcı davranarak kadınlar gelmese de olur diyerek kadınları kenara itmiştir. Sonuçta Ailenin en önemli eğitmeni olan kadın dini tam öğrenmeden, eksik bilgilerle çocuğunu eğitmeye çalışır.

Bu sebeple sizin cumaya gitmenizden dolayı günaha gireceğinizi düşünmek yerine, eşinizin veya kızlarınızın da ne derecede günaha girdiğini düşünün.

Bunun yanında mesleği gereği zorunlu olarak işini bırakamayanlar için hafifletici etmenler vardır,Aşağıda Cuma namazına gitmediğiniz için günaha girmenizi önleyecek bazı alternatifler vardır:

1- Üç haftada bir gitmek: örneğin 3 haftada bir kere cumaya gitmesi bazı imamlar tarafından mazur görülebilir olarak kabul edilmiştir.

2- Küçük Cemaat:Bazı imamlar ise 3 kişiden fazlasının cemaat olacağını, bu sebeple 3 kişinin bir araya gelerek cemaat namazı kılmasınında hafifletici bir sebep olacağını söylemiştir. Bunu şöyle düşünün, eskiden yolculuklar günlerce sürerdi, çölde giden 3 kişi cuma vakti geldiğinde kendi aralarında namaz kılabilir.

3- Merkez camii kuralı: Bazı imamlar ise bu işe çok daha sert cevap  vererek "şehirde sadece merkez camide kılınan cuma namazı geçerlidir, diğer camilerdeki cuma sayılmaz" demiştir. Bu kuralı doğru sayarsak zaten şehirdeki yüzlerce camide insanlar cuma namazı değil öğle namazı kılmaktadır. Bu sebeple camilerde cuma namazı bittikten sonra öğle namazı kıldıran imamlar bu ihtimali de saf dışı bıraktıklarını düşünmüştür.

 

Cuma suresi meali 9. ayette Cuma namazından bahseder. "Ya eyyühellezine amenu" şeklinde okunuşu bulunan ayet, "Ey iman edenler" şeklinde çevrilir. Fakat sonradan kadınları istemeyen bazı imamlar bu ayetin içine bir parantez koymuş ve "(kadınlar hariç)" diyerek bir cümle eklemiştir. Oysa Allah(cc)`ın sözlerini çarpıtmak büyük günahtır. Sureye bakarsanız göreceksiniz ki, Cuma namazı Allahın emridir ve Tüm inananlara zorunlu kılınmıştır.

Cuma Namazını işim gereği Kılamıyorum. Günaha girmiş olur muyum

Önceki cevap:Atalay Demirci Kimdir, Atalay demirci final Sonraki Cevap: Cuma suresi anlamı, Cuma suresi Türkçesi