Depremden Korunma Yolları

indir.jpg

Deprem tüm insanları korkutan bir doğal afettir.Sarsıntılar başladığı anda bir çok insan yapması gereken herşeyi korkudan bir anda unutup,hiç  yapmaması gereken şeyleri yapmaya başlar. Hiç planlamadığı gibi davranır.

Deprem için en önemli detay evimizde mutlaka tam teşekküllü bir deprem çantası hazır bulundurmaktır. Deprem çantamızın içinde kraker,su,konserve,fener,gazlıbez,düdük,mutlaka bulunması gerekenlerdendir.

Deprem çantası deprem sırasında evimizin ulaşabileceğimiz en kolay köşesinde bulunmalıdır. Depremde yaşam üçgeni denilen kuralı da asla unutmamalıyız bu kural deprem olduktan sonra  göçük altında kalırsak göçükte bizim yaşama alınımızı sağlayacaktır.Bu kural sağlam olan eşyaların önüne çömelmektir.Deprem esnasında dışarı çıkma olanağımız yoksa genelde beyaz eşyaların önlerine çömelmek hayat kurtarmaktadır. Devrilme durumu olmadığından dolayı yaşam üçgeni bırakması daha büyük bir olasılıktır.

deprem2.jpg

Deprem sırasında merdivenlerden çıkmaka ve kesinlikle asansörlere binmemek gerekmektedir.

Oturduğumuz binaların depreme dayanıklılığını araştırmalı ve eğer  depreme dayanıklı değilse depreme dayanıklı olabilmesi için neler yapmamız gerektiğini nasıl depreme dayanıklı hale gelebildiğini  araştırıp uygulamalıyız.1999 depreminden sonra yapılan  binalar  genellikle depreme dayanıklı olarak inşa edilmektedir.Fakat depremden önceki  eski binalarda böyle bir dayanıklılık söz kon usu değildir.Eğer gerçekten depremden korunmak istiyorsak ilk önce oturduğumuz yerin sağlamlığını gözden geçirmemiz gerekmektedir. Zaten ev alırken bankalar ev kredisi vermeden önce evin deprem konusunda yeterli olup olmadığını kontrol eder ve ekspertiz göndedir, Bizde buna dikkat edip kredi almadan ev alıyor olsak dahi depreme uygun olmayan bir evi almamalıyız. Evimizi deprem sigortası yaptırmalıyız.

Depreme karşı bilinçli olmalıyız  deprem anında hata yapmamalıyız ki yaşam şansımız daha fazla olsun 1999 depreminden önce insanlar deprem karşı eğitim konusunda bilinçsizlerdi,yaşanan felaket insanların bu konuda daha bilinçli olmaları gerektiğini bizlere gösterdi. Depremden sonra aylarca prefabrik evlerde kaldılar. Depreme karşı gerekli önlerimizi mutlaka almalıyız. Lütfen bilinçli davranalım.

deprem.jpg

Depremden nasıl korunmalıyız

Sonraki Cevap: Namaz Nedir Niçin Kılınır