Gelinlik rengi niçin beyazdır

thumb.png

Çok eski çağlarda gelinliklerin rengi sarıydı. Ortaçağlarda ise renk üzerinde pek durulmadan farklı renkler kullanıdı. Sadece kumaşın gösterişli olması önemliydi. Evlenirken herkes en güzel elbiselerini giyiyordu, renk de herkesin kişisel tercihine göre değişiyordu.

Beyaz gelinlik geleneğinin yaygınlaşması 16. yüzyılda olmuştur. Bu dönemde  kraliyet ailesi gelinleri beyaza yakın gümüşi renklerden oluşuyordu. Kraliçe Victoria gümüş renkte gelinlik giymeyi reddetti ve beyaz gelinlik giydi.

İngiliz ve Fransız şairler, beyaz rengin masumiyetin sembolü olduğu konusunu şiirlerinde işlediler. O dönem ahlakına göre bekaret evliliğin vazgeçilmez şartı olduğu için beyaz gelinlik geleneği devam etti. Evlenirken beyaz giysi giymek genç kızların bekaretlerini halka ilan etmelerinin bir yoludur. Burdan yola çıkarak dul bir kadın evlenirken beyaz yerine hafif kırık beyaz veya ekuri gelinlik giyer.

Eski çağlarda osmanlıdan gelen bir inanışa göre ise; gelinlik bir kızın temizliğini gösterir ve bir kız kocasının evine beyaz gelinlikle girer, ancak vefat edince beyaz kefenle çıkar. Buda evliliğin ölünceye kadar süreceği mesajını verir.

Gelinliklerin rengi neden beyazdır

Önceki cevap:Kertenkele ömrü ne kadardır Sonraki Cevap: Küresel ısınma sebepleri