Hangi Ülkeler Euro Para birimi kullanır

Euro (Avro) genel olarak Avrupa Birliği (AB) üye ülkeleri tarafından kullanılır. Ancak her AB üyesi ülkede euro kullanılmaz. Bununla birlikte AB üyesi olmadığı halde Euro` yu para birimi olarak kullanan ülkeler de vardır.

euro.jpg

Ülkelerinde para birimi olarak Euro kullanan ülkeler:

 1. Almanya
 2. Andorra
 3. Avusturya
 4. Belçika
 5. Estonya
 6. Finlandiya
 7. Fransa
 8. Hollanda
 9. İrlanda
 10. İspanya
 11. İtalya
 12. Karadağ
 13. Kıbrıs Cumhuriyeti
 14. Lüksemburg
 15. Malta
 16. Monako
 17. Portekiz
 18. San Marino
 19. Slovakya
 20. Slovenya
 21. Yunanistan

Avrupa Birliği `ne üye olmamasına karşın yapılan anlaşmalar çerçevesinde Monako, San Marino ve Vatikan` da  Euro kullanılmaktadır. Andorra, Karadağ ve Kosova ise Avrıpa birliği ile aralarında herhangi bir anlaşma olmaksızın Euro kullanmaya başlamıştır.

(! Yukarıda yer alan listede Vatikan`ın olmama sebebi Vatikan`ın ülke olmamasıdır.)


Avrupa Birliği içinde yer alıp Euro kullanmayan ülkeler

 1. Danimarka
 2. Birleşik Krallık
 3. İsveç
 4. Bulgaristan
 5. Çek Cumhuriyeti
 6. Hırvatistan
 7. Litvanya
 8. Macaristan
 9. Polonya
 10. Romanya

Danimarka ve Birleşik Krallık (Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Birleşik krallığı) ülkeleri Maastricht Anlaşmasınca tanınan ayrıcalıklardan dolayı  Euro`ya geçmeyen AB üyeleridir. (Büyük Britanya bugün bizim bildiğimiz adı ile İngiltere` dir.)

İsveç ise AB üyesi olmasına karşın ülkesinde gerçekleştirilen referandum sonucu doğrultusunda Euro`ya geçmemiştir. (İsveç` te  2003 yılında yapılan bir referandum ile %56 lık kesim euro para birimine geçişe hayır demiştir.)

Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Hırvatistan, Litvanya, Macaristan,Polonyave Romanya da ise AB üyesi olmalarına karşın euro kullanma ayrıcalıklarına henüz kavuşamamışlardır. Ancak 2015 yılı itibari ile euro kullanmaya başlamaları beklenmektedir.

Bununla birlikte Avrupa Birliği aday ülkeleri - ki bunlar arasında Türkiye de yer alır- Avrupa birliğine üyeliklerine kabul olduğu takdirde Euro kullanma durumları söz konusu olabilir.

  Euro hangi ülkelerde kullanılır

  Önceki cevap:Bilgisayar Alırken nelere dikkat edilmeli Sonraki Cevap: Dukan diyeti aşamaları nelerdir