İlk buluşmada neler yapmalı

İlişki uzmanlarına göre ilk buluşmada öpüşmek önerilmemektedir. Varolduğumuz toplumsal değerler açısından da bu durum maalesef uygunluk taşımıyor. Siz veya karşınızdaki kişinin  hayata bakış açıları ve değerleri farklı olabilir. Yalnız yine de risk almamanız adına ilk buluşmada öpüşmenizi tavsiye etmiyoruz. Hem beklemek ilişkide sağlıklı bir süreçtir. smiley s1

Erkekler tarafından bir kadının ilk buluşmada öpüşmesi hafiflik göstergesi olabilirken, kadınlar tarafından bir erkeğin ilk buluşmada öpmesi kabalık göstergesi olabilmektedir. Bu maalesef yaygın bir kanıdır.

İlk buluşmanın üzerinizde yarattığı  gerginliğin ve heyecanın farkındayız. Bu sebeple size bir kaç tüyo vermenin faydalı olacağını düşünüyoruz.

firstdatedinner.jpg

Buluşma öncesi yapılması gerekenler;

1. Görünüşünüz ile ilgilenin: Temiz,sade ve şık olmaya çalışın. Ağır makyaj,abartılı saçlar ve aşırı parfüm kokusu ile gitmeyin. Karşınızdakine ben senin için süslendim imajı vermemeye çalışacağınız gibi, ona kendisini değersiz hissettirecek pespaye bir görüntü ile de karşısına çıkmayın.

2. Rahatlamaya çalışın: Yanlış bir şey söylemekten veya yapmaktan korkuyor olabilirsiniz. Elinizin ayağınıza dolaşacağını düşünerek kaygı hissediyor olabilirsiniz. Kendinizi sakinleştirin ve motive sözlerinizi söyleyin. Unutmayın siz özel ve değerlisiniz. Elbette buluşmada aksilikler çıkabilir ancak siz bu aksiliklere odaklanmayacağınıza dair kendinize söz verin. Rahatlamak için buluşma öncesi güzel müzikler dinleyip rahatlamak için bitki çayı içebilirsiniz.

3. Buluşmaya zamanında gitmek için zamanında evden çıkın: Kimse ne ilk buluşmada ne başka bir zamanda birini beklemek istemez. O yüzden buluşma yerinize ve saatine sadık kalın.

Buluşma esnasında yapılması ve yapılmaması gerekenler;

1. Buluşma anında samimi görünün: Küçük bir gülümseme ve tokalaşma başlangıç için iyidir. Sarılma ve öpücük ise buluşmanın sonunda yapılabilecek eylemlerdir.


2. Ortak sohbet konuları bulmaya çalışın: Sadece kadınların ya da sadece erkeklerin hoşlanabileceği konuları seçmemenizde fayda var. Bu tavır karşı tarafı sadece dinleyici konumuna geçireceğinden sıkılmasına sebep olabilir. Müzik , sinema gibi genel konular ile   neler yaptığınız ve nelerden hoşlandığınızdan bahsedebilirsiniz.


3. Olumsuz konuları konuşmaktan kaçının: Karşınızdakinin yerine kendinize koyun ve duymak istemediğiniz şeyleri söylemeyin. Örneğin eski sevgililere dair konuşmaları kimse ilk buluşmada duymak istemez.


4. Özel detaylara girmemeye çalışın: Ailesi,maddi durumu gibi  özel konular ile ilgili konuşmaya girmemeye çalışın. Çünkü bu tarz konular daha yeni tanıdığınız kişiler ile konuşmak istediğiniz konular değildir.


5. Sizin yanınızda kendisini rahat hissetmesini sağlayın: Kendi heyecanınızı ve gerginliğinizi ona da bulaştırmaktan kaçının. Heyecanınızı geçirmek adına kendinizi "ben iyiyim, her şey çok iyi" gibi sözlerle teselli edin. Doğal olun ve onun da kendi gibi olması için onu cesaretlendirin. Sıcak ve samimi bir konuşma bunu başarmanıza yardımcı olacaktır.

2009-12-10-1720.png


6. İlk buluşma için erken konuşmalara girmeyin: Bunlardan biri evlilik konusudur, özellikle ilk buluşmada erkekleri çok gerecek konulardan biridir. Yine ilk buluşmada "seni seviyorum" gibi ciddi sözler söylemeyin bu sözlerinizi daha sonraya saklayın.


7. Konuşmak kadar dinlemek konusunda da iyi olun: Karşılıklı bir iletişim sağlayın. Birbirinizin sözünü kesmediğiniz, konuştuğunuz ve onu dinlediğiniz  bir iletişim sağlayın.


8. Etrafındakilerden ziyade karşınızdakine odaklanın: İlgini başka bir şeye odaklamak ya sıkıldığına ya da gergin olduğuna dair işaretleri gösteriyor olabilir. (Özellikle sürekli cep telefonunla ilgilenmek,saatine bakmak ve etrafındaki insanları gözetlemek bunlar arasında yer alıyor.) Böyle davranman  onun açısından dikkatini ona vermediğini düşündürtecektir.

bad-date.jpg


9. Kendinizle ilgili çok fazla bilgi vermeyin: İlişkilerde gizem çok önemli bir faktördür. Seni çözmeye çalışacaktır ona bu bulmacanın kolay olmadığını hissettirmelisin. Böylelikle seni daha çok tanımak isteyecektir. Yani özetle ağzına bal çal kavanozun hepsini verme. smiley s57

10. Çok fazla yemeğe ve çok içkiye odaklanma: Yemeğe gömülmüş bir kadın ya da alkolü su gibi içen bir erkek karşı tarafa farklı mesajlar verecektir.

bad-date-drunk.jpg


11. Kendiniz olun başkası değil! : Bu en önemli bu madde aslında. Eğer tekrar görüşmeyi istediğiniz biri ise kendiniz ile ilgili yanıltıcı bilgiler vermeyin. Özellikle abartılı konuşmalardan kaçının. 

Onunla geçireceğiniz bu ilk buluşmada heyecanınızı kontrol edebildiğiniz, keyifli hoş sohbetlerin edildiği, bolca güldüğünüz ve güldürdüğünüz, havada aşk kokan bir buluşma olması dileğimiz ile...

Ilk buluşmada öpüşmek doğru mu

Önceki cevap:İlk buluşmada ne giymeli Sonraki Cevap: Hamilelik nasıl anlaşılır