Kimler yeşil pasaport alabilir

Puan: 10 out of 10 | Oy veren : 1 kişi. | Toplam Puan: 10.

yesil-pasaport.gif

Yeşil pasaport İl Emniyet Müdürlükleri Pasaport şube müdürlüğünden verilmektedir.Yeşil pasaport başvurusunda kişinin mutlaka kendisinin başvurması gerekmektedir. Sadece 7 yaş altındakilerin kendileri başvuramaz.

Yeşil pasaport alacak olan yetişkin çocuk (7 yaşını doldurmuş) bütün başvurularda parmak izi alınmaktadır. Emniyet müdürlüklerinde daha önceden bir şekilde parmak izi alınmış olan kişilerin parmak izleri tekrardan alınmaz.

TBBM tüm üyeri eski üyelerde dahil,eski bakanlar yeşil pasaport alabilirler. 1, 2 ve 3 üncü derece kadrolu yada kadrosuz  çalışan ve bu derecelerde emekli olan devlet memurları,kadro karşılığı olmadan çalışan emekli kesenekleri 1.2 ve 3. derece üzerinden kesilerek TC emekli sandığında çalışanlar,Çalışma süresince Büyükşehir İl,İlçe ve 1.derece Belediye Başkanları,Özelleştirme kapsamına alınan ve özelleştirilen TC Ziraat Bankası,Halk Bankası ve Emlak Bankası çalışanları,Hususi damgalı  yeşil pasaport alabilecek olan kişilerin eşlerine,bu hakkı kazanıp vefat eden kişilerin dul eşlerine başkası ile evlenmedikleri taktirde aynı şekilde pasaport verilebilir.

Yeşil pasaport ile Amerika ve Avrupa seyahatleri kolaylaşır, yurt dışı tatil ve Turizm işlemleri normal vatandaşa göre daha hızlı halledilir. Yeşil pasaport ve benzer özelliklerde olan gri pasaport ilgili kişinin devlet memuru veya üniversite çalışanı olduğunu gösterir.

Yeşil Pasaport işlemleri için İl Emniyet Müdürlüğüne yapılmaktadır.

Yeşil Pasaport için Gerekli Evraklar yorumlar (0)2013-01-30 12:53:16, Güzel: 0 , Kötü: 1

Önceki Soru:Günde kaç soda içilirSonraki Soru:Xoxo ne demek