Okey nasıl oynanır ?

Okey 4 kişilik bir oyundur. Taşlar 4 farklı renktedir ve her renkten ikişer tane vardır. Her renk için 1-13 arası sayılar bulunur. oyunda iki adet sahte okey (joker)vardır. Taşlar ilk başta tersi çevrilir beşer tane üst üste dizilir.o yuncularda 14 tane taş olur. Oyuna başlayacak kişiye 15 taş verilir.

Sırası gelen oyuncu işe yaramayan taşı yanındaki arkadaşına verir ve oyun başlar. oyunu bitirmekiçin elindeki tüm taşların per olması gerekir:

PER NEDİR: Sıralı sayılar veya aynı renk aynı sayılar olabilir.

örnek: yeşil 1,2,3 veya siyah 7,kırmızı 7,yeşil 7 olunca per olur.

okey.jpg

Okeydeki diğer hamleler

ÇİFTE GİTMEK: oyuncunun elinde aynı renkten ve aynı sayı varsa çifte gidebilir. çifte gidebilmek içinde 7 tane çift toplamak gerekir. sonuçta oyuncuda 1-1 , 2-2, 3-3 şeklinde aynı renk tüm taşlar olur.

OKEYE DÖNMEK: oyuncunun elinde 14 taş vardır. yeni bir taş aldıktan sonra oyunu bitirmek için fazla olan 15. taşı atar. Bu sırada attığı taş okey ise "kafa attım" diyebilir. böylece diğer oyunculardan iki kat puan düşer.

GÖSTERGE: yere taşlar açılırken bir taş bilerek açık bırakılır. taşın aynısına sahip olan oyuncu gösterge yapmış olur ve bir puan düşer.

Okey nasıl oynanır