Platonik aşk ne demektir

Platonik aşk kendi içinde yaşadığınız, karşı tarafın bilmediği, bir gün sizi farkedeceğini ve seveceğini düşünerek ümit ettiğiniz, hayal kurduğunuz aşktır. Platonik aşk, karşı tarafa açılana ya da ona karşı  beslenen hislerden vazgeçene kadar devam eder. Öyle platonik aşklar vardır ki başka biriyle birlikte olsan hatta evlensen bile devam edebilir.

platonik-ask.jpg

Platonik aşkın anatomisi:

  • İçinizde bahar esintisi oluşturan bir histir. Zaman zaman güçlü rüzgarlar altında ezildiğinizi hisseden bir bahar mevsimi gibidir.
  • Seversiniz ama dokunamazsınız.
  • Onu uzaktan izler ve size aşık olmasını umut edersiniz.
  • Hislerinizi ayakta tutan en büyük şey umuttur. Bu umut size hem mutluluk yaşatır hem de acı.
  • Onunla olsanız hayatınızın renkleneceğini anlam kazanacağını düşünürsünüz.
  • Önünüzde hangi engeller varsa ortadan kalkmasını istersiniz.
  • Ona karşı hissettiğiniz şey daha çok saf duygulardır, cinsel düşünceler içermez.

Platonik aşkın bir yanılsama olma ihtimali yüksektir. Çünkü aşkınızı kendi başınıza yaşıyorsunuzdur, "o" yoktur aslında. O olmadığı için de sizin hayal ettiğiniz kişi ile ilişkinin içinde karşılaştığınız kişi farklı olabilir. Platonik aşk kelimesini literatüre katan kişi olan Platon?un deyimiyle bu aşk "idealar dünyasında" yani kafanızın içinde olan aşktır. Siz onun güzelliğine (sadece dış görünüşteki güzellik değil) aşık olmuşsunuzdur ona değil.

Platonik aşk daha çok bir açılamama durumudur. Hayır cevabını almaktan ya da   uzaklaşmasından duyulan bir korkudur. Platonik aşkı en cesaretli sandığınız insan bile yaşayabilir. Ancak her yaşta görülebilecek olan platonik aşk özellikle yoğun olarak ergenlik döneminde yaşanan bu durumdur. Evlilik döneminde de sıkça görülebilinir. Aşkı platonik olarak yaşamanıza sebep olan şey ya korkularınız ya da duyguları beslediğiniz kişi ile aranızdaki engellerdir.

 

Platonik aşıklara tavsiyeler:

Hayır cevabı almak sizi korkutuyorsa: alacağınız hayır cevaplarından korkarak yaşamamayı öğrenmeniz gerekir. Ona açılın.

Onu uzaktan sevmek aşkların en güzeli diye düşünüyorsanız: size bir müddet sonra bunun acı vereceğini söylemek isteriz. Belki yakından daha çok seveceksiniz. Ya ona açılın ya da vazgeçin.

Aranızdaki engeller çok büyük engeller değil ise:engelleri aşın ve ona açılın!

Platonik aşk nedir

Önceki cevap:Burçların özellikleri Sonraki Cevap: Aşk Nasıl Anlaşılır

2013-12-31 10:15:14AşkPlatonikSevdaSevgili