Cumhuriyetten önce Türkiye nasıldı

cumhuriyet.jpg

Cumhuriyetten önce Türkiye padişahlarla yönetilirdi.Odönemde kadınlar ve kızların söz hakkı diye bişey yoktu kadınlara ve kızlara erkeklere hizmet etmek ve soylarını ilerletmek için var olmuş gibi davranılırdır. Fakir ailelerde kadınlar insan yerine bile konmazdı.

Cumhuriyetten önce modern okullar yerine medreseler vardı.Modern kıyafetler yerine kadınlar çarşaflı,peçeli erkekler fesli ve poturlu olarak dolaşmaktaydı,Kimsenin seçme ve seçilme hakkı yoktu o zamanlar devleti yöneten padişahların  istedikleri devlet yönetimine alınırlardı.

carsafli-kadinlar.jpg

Cumhuriyet kurulmadan önce soyadı diye birşey yoktu. İnsanların gezme  ve seyahat etme gibi bir lüksleri de yoktu. Cumhuriyetimiz 29 Ekim 1923 tarihinde kurulduktan sonra 18 yaşını geçmiş herkese seçme ve seçilme hakkı getirildi.Medreseler kapatılıp yerine modern mektepler açıldı.soyadı kanunu yasası getirildi. Kıyfet değişikli yapılarak çarşaf ,peçe,fes,potur gibi kıyafetler kaldırılıp yerine modern kıyafetler geldi. Kılık kıyafet devrimindeki amaç insnaların giydiğine karışmak değil, aksine eski şeriat ve din kıskacındaki topluma özgürlük vermekti. Böylece kadınlar erkeklerle eşit haklar kazandı. Bir erkeğin 4 kadınla evlenmesi gelenekleri kalktı. öyle ki harem içinde aynı anda 300 kadınla birlikte olmak gibi bir adet de geliştirilmişti. Erkekler köle kadınlarla sınırsız sayıda evlenebiliyordu.

Kadınlara söz hakkı tanındı.Arap alfabesi kaldırılıp yerine latin alfabesi getirildi ve Türkiye CUmhuriyeti bağımsız bir devlet olarak ilan edildi.

Bunları bize sunan Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk  Türkiyenin ilk Cumhur başkanı olarak görevine devam etti.Yıllarca Türkiye Devletini koruyup vatanımıza sahip çıktı.Bizlere bu gün yaşadığımız bu toprakları armağan etti. Cumhuriyet yönetiminde amaç avrupaya özenmek değil, onlardan daha ileri olmak ve onları geçmekti. Cumhuriyet kurulurken karşı çıkanlar olduğu gibi bugün bile şeriat yönetimini isteyip kadınların peçe ile gezmesini ve 4 kadınla evlenme hakkı isteyen erkekler vardır. Bu sebeple aşırı dinciler Atatürk`ü sevmez ve kurduğu Cumhuriyeti yıkmayı düşünür.

Cumhuriyetten önce Türkiye nasıldı

Önceki cevap:Kedi Nankör Değildir Sonraki Cevap: Stres ile Başetmek için ne yapmalıyım

ayşenur

ataturkten önce yurdumuz nasıl yönetiliyordu
şu anda nasıl yönetiliyor

2013-11-05