Bilgisayar Alırken nelere dikkat edilmeli

Bilgisayar alırken bilgisayarın teknik özelliklerine, bilgisayar üreticisinin servis desteğine, fiyatına ve bilgisayarı alacağımız firmaya dikkat etmeliyiz.

desktop-computer.png

Bilgisayar alırken en önemli unsur kullanacak kişinin bilgisayarı kullanım amacıdır.

 • Grafik ağırlıklı programlar çalıştırmak için alınan bilgisayarlar
 • Office programlarını çalıştırmak için alınan bilgisayarlar
 • İnternete girmek için alınan bilgisayarlar
 • Müzik dinlemek ve film izlemek için alınan bilgisayarlar
 • Birkaçı veya hepsi

! İhtiyacınızdan çok daha fazla özelliğe sahip olan bir bilgisayarı alıp yüksek ücretler ödemek veya sırf ucuz olduğunu düşünerek ihtiyacınızı  karşılamayacak bir bilgisayar almak istemezsiniz. Baktığınızda her ikisi de para kaybıdır.

  Grafik ağırlıklı programlar çalıştırmak isteyenler;

  Oyun amaçlı ya da Adobe, Autocad gibi gibi markaların  çizim ürünlerini kullanmak mı istiyorsunuz? O zaman şunu bilmelisiniz ki burada en önemli unsur bilgisayarınızın grafik kartıdır.

  İyi bir grafik kartı için;

  • Grafik kartı paylaşımsız olmalı, yani ortak bellekten kullanmamalıdır.
  • Grafik kartı boyutu en az 1GB olmalıdır.
  • ATI ve NVDIA alt yapısına sahip grafik kartları genel kullanım için çok fark etmemekle birlikte, özellikle 3boyutlu çizimler yapacak kişiler grafik kartının  3boyutlu çizimi destekleyip desteklemediğini kesinlikle araştırmalıdır.

  Bununla birlikte özellikle oyunsever biri iseniz sadece grafik kartı değil dikkat etmeniz gereken bir diğer konu ise bilgisayarınızın işlemci, hard disk ve RAM boyutudur. İşlemci için en güncel versiyon ve en üst sürüm tercih edilmelidir. RAM için minimum 4GB, hard disk için ise 1TB tercih edebilirsiniz.

  Office programlarını çalıştırmak isteyenler;

  • Uzun süre kullanım için güncel versiyonları almaya özen gösterin.
  • İşlemci ve işletim sisteminiz güncel olsun.
  • Office`i ayrıca tedarik edin.
  • İş yerinde kullanacaksanız işletim sisteminin kurumsal versiyon olmasına dikkat edin. (Linux için geçerli değil ancak Microsoft, firmaların ürün kullanımlarını çeşitli kurumlar üzerinden takip etmektedir. Başınız ağrısın istemeyiz.)

  ! Bir de şirkette sunucu üzerinden bir bağlantı sağlıyorsanız zaten kurumsal bir işletim sistemi almak zorundasınız.

  Sadece internete girmek isteyenler;

  işlemci ve işletim sistemi güncel olan  ürünler almanızı tavsiye ederiz. Burada en düşük modeli olması çok önem taşımayacaktır. Hatta sadece internete girecekler tablet veya netbook ta alabilirler.

  Müzik dinlemek ve film izlemek isteyenler;

  İyi bir müzik deneyimi için ses kartı çok büyük bir önem taşır. Bununla birlikte hoporlör seçimi de önemlidir. En azından 2+1 hoporlör işinizi görecektir.  Film için de yine grafik kartı önem arz ediyor. Ayrıca bilgisayarı televizyona bağlamak ve HD kalitesinde film izlemek isteyenler HDMI girişi olan bir bilgisayar almasında fayda var. (HDMI kablosunu almayı da unutmayınız.)

  Masaüstü mü yoksa dizüstü mü almalıyım arasında tereddüt edenler;

  Eğer bilgisayarınızı yanınızdan ayırmak istemiyorsanız dizüstü almanız en doğru karardır. Ağırlıkları ve ekran boyutları kişisel tercihinize bağlı olarak değerlendireceğiniz noktalar olabilir.

  laptop-computer-s7-q40.jpg

  Son olarak;

  • Bilgisayara bağlayacağınız cihazlara bağlı olarak USB portunun sayısı önem arz eder.
  • Notebook kullanacakları için web kamerasının olup olmayacağı ve bataryanın ömrü önemlidir.

  Ürünün teknik özelliklerini belirledikten sonra diğer önemli bir nokta ise ürün ile ilgili sağlanan teknik servistir. Teknik servis noktalarının yaygınlığı ve hizmet kalitesi ile ilgili araştırmalar yapabilirsiniz. Bu tarz bilgilere internetten ulaşmak artık çok kolay.

  Fiyat kısmı tabiki sizin bütçeniz ile ilgili bir konu ancak fiyatın ucuzuna kaçıp güvenirliliği olmayan bir yerden almanızı ise hiç tavsiye etmeyiz. Bilgisayarın bozulup işlerinizin aksadığına mı yoksa bir türlü tamirden gelmeyen ürüne mi yanarsınız bilemeyiz.

  Şimdiden bilgisayarınız hayırlı olsun.

  Bilgisayar alırken nelere dikkat etmeliyiz

  Sonraki Cevap: Hangi Ülkeler Euro Para birimi kullanır