Çamaşırlardan küf lekesi nasıl çıkar

Puan: 10 out of 10 | Oy veren : 1 kişi. | Toplam Puan: 10.

kuf-lekesi.jpg

Küfün oluşmasının nedeni kuru çamaşırların kirli sepetinde yada herhangi bir çamaşırın ıslak birbezle yada çamayırla aynı yerde bırakılmasıdır. Özellikle deniz kenarı şehirlerde kolayca karşılaşılacak bir durumdur.

Küfün oluşması genellikle nemle ilgilidir.Nemli ,karanlık  ve havasız ortamda ki sadece çamaşır değil her ne olursa olusun küflenmeye mahkumdur.Küfün kıyafetin üzerinde oluşturduğu pamuksu ve yeşilimsi renkli kısmı fırçalanır.Beyaz renkli çamaşırlar genellikle klorlu ağartıcı kullanılarak temizlenebilir.Ağartıcılar genellikle çok zararlı oluğu için çok dikkat edilmelidir.Kumaşın diğer kısımlarıda ağarmaması için dikkat edilmelidir.Koyu renkli kıyafetlerde küf lekesinin üzerine limon sıklıp ve tuz dökülüp biraz bekletilir daha sonra lekeli olan kısım çitilenir.Çitilenme sırasında sadece lekeli olan kısım birbiri üzerine sürtülür.Kıyafet üzerindeki limon ve tuz kuruduktan sonra leke durulanır.Eğer bu uygulama lekeyi çıkartmadıysa başka birşey denemenize gerek yoktur.

Lekeyi çıkartmak için kullanacağınız diğer ürünlerin zarar vereceğini aklınızdan  çıkartmayın.Limonun üzerine başka bir kimyasal koyulduğunda lekeli kısmın delineceğini unutmayın.

Küfün oluşmasını Nasıl Önleriz?

1) Çamaşır sepetinize ıslak yada nemli herhangi bir çamaşır koymayın.

2) Çamaşırları ıslak bırakmayın

3) Havasız ve nemli ortamlarda bulunan çamaşır yada kıyafetlerinizi sık sık yıkayıp kurutun

4) Kurutma makinası kullanmadan havalandırarak kurutmayı deneyin.

5) Küflü herhangi bir çamaşırın küfünü açık bir dolap yada kıyafetlerdin yanında sirkelemeyin.

Çamaşırdaki küf lekesi nasıl çıkarılır yorumlar (0)2013-08-07 10:01:58, Güzel: 0 , Kötü: 1

Önceki Soru:Büyü yapmanın Günahı nedirSonraki Soru:Pembepanjur.com gerçek mi, Paralı üyelik alayım mı