Çay Lekesi nasıl Geçer

cay-lekesi.jpg

Çay lekesi denildiği zaman ilk akla gelen çayın şekerli mi,şekersiz mi olduğu sorusudur.Şekersiz olan çay lekesi çok inatçı bir leke olmamakla birlikte şekerli çay lekesi daha  zor çıkmaktadır.

Renkli kumaşlarda çay lekesi  sulandırdığınız yumurta sarısı ile ovaladığınızda lekenin kumaştan çıktığını göreceksiniz.Çay lekesi olan kumaş beyaz ise leke limon suyu ile silinip soğuk suyla durulanmalıdır.Eski lekeler için  çözüm gliserinli su ile silinmesidir.Pamuğa batırdığınız bir miktar gliserinle lekeyi silip soğuk suyla durulamanız yeterlidir.Döşemeler üzerindeki özellikle halı ve koltuk gibi döşemelerdeki çay lekesinin sirkeli suyla silinmesi gerekmektedir.

Beyaz Kumaştaki Lekeler Nasıl Çıkar;

Çamur Lekesi

Çamur lekesi için kurumadan temizlemeye çalışmayın,çamur lekesinin temizlenmesi için kuruması gerekmektedir.Çamur lekesi kuruduğu zaman fırçalanarak giderilebilir.

Boya Lekesi

Kumaş üzerindeki boya lekesinin temizlenmesi için en kolay yöntem terebentindir.Boya  lekesi yeni ise terebentin kullanılması yeterlidir.Fakat leke eski bir leke ise sıcak suda leke biraz yumuşayana kadar bekletin ve daha sonra lekeyi kumaş üzerinden kazıyın.Kazınan lekenin altta izi kaldığından dolayı terebentin ile silinmelidir.

Çimen Lekesi

Çimen lekesinin en etkili çözümü çamaşır suyudur.Kumaşın lekeli kısmına çamaşır suyu sürülerek kumaş ovalanır.

Fondöten Lekesi

Fondöten lekesini çıkarmak için lekenin üzerini etere batırılmış olan bir pamuk yardımıyla silebilirsiniz.

Kan Lekesi

Kan lekesi için aspirin tabletini azıcık suyla çözdürüp lekenin üzerine kapladıktan sonra kurumasını beklemektir.Daha sonra leke fırçalanarak yok edilebilir.Kan lekesi ılık ve sabunlu suyla yıkanarakta geçmektedir.

Beyaz kıyafetten çay lekesi nasıl çıkar

Önceki cevap:Vestel Klima kumandası nerde satılır Sonraki Cevap: Revaninin şırası nasıl dökülür