Çay nasıl demlenir ?

Demli çay için Malzemeler

  • Karadeniz çayı
  • Demlik
  • Çaydanlık
  • Şişe suyu

porselen-demlik.jpg

Demlik: Üstteki küçük bölüm
Çaydanlık: Alttaki büyük bölüm

Çay yapılışı

Çayı demlemeden önce aliminyum yada porselen demliğin içine suyu koymalıyız. Porselen demlikte daha iyi çay olduğu için ben size porselen demlik öneririm. Eğer iyi bir çay olsun istiyorsak suyumuzu musluktan değil şişelerde satılan hazır su kullanmalıyız. Musluk suyu kireçli olduğu için çayın bulanık olmasına sebep olur.


Suyu alttaki çaydanlığa koyduktan sonra demliğimizi ocağa koyarız. Bu sırada üstteki demlik kısmına yıkanmış çay koymamız gerekir. Çayı ince bir süzgeçte yıkarsanız berrak bir çay elde edersiniz. 15-20 dakika geçip su kaynadıktan sonra, üstteki bölmeye çay içecek kişi sayısına uygun sıcak su aktarılır. Bu sırada alt bölmedeki su azaldığı için o kısma biraz su eklenebilir. Daha sonra demliği üzerine koyduğunuz çaydanlığı kısık ateşe koyun ve 10 dakika kadar daha bekleyin. Çay demlendiğini anlamak için üstteki demliğin kapağını kaldırıp koklarsanız çiğ bir koku yerine çay kokusu gelir. (Bu sırada fazla yaklaşıp burnunuzu yakmayın) smiley s1

Çay demlenmiştir. Ocaktan alırsanız çabuk soğuyacağı için kısık ateşte bekletirken bardaklara doldurup servis yapabilrisiniz.

Afiyet olsun.

demli-cay.jpg

Çay nasıl demlenmeli

Önceki cevap:Kornişon turşusu yapılışı Sonraki Cevap: Online alışveriş siteleri

2012-01-04 23:24:20ÇayKeyifKahveİçecek