Göz Tembelliği Nedir nasıl iyileşir

Göz tembelliği: bir gözün gelişimindeki aksaklıktan dolayı.az görmesi veya bulanık görmesi şeklinde ortaya çıkar.

Göz tembelliği kalıtsal bir rahatsızlıktır, Anneden veya babadan geçebilir.

Göz Tembelliği Tedavisi Varmı

Göz tembelliği tedavisi için göz kapama ve göz jimnastiği hareketleri uygulanır. Fakat bu tip tedaviler küçük yaştaki çocukluk döneminde uygulanmalıdır.

Önce rahatlatıcı gözlük takılarak sağlam göz bant ile kapatılır, 3-4 saat boyunca arızalı göz ile bakılarak göz jimnastik yaptırılır. böylece gözün kasları gelişerek normale döner. 10 yaşına kadar bu jimnastikler devam ettirilir. doktor tavsiyesine göre kapama süresi azaltılabilir. 10 yaşından sonra kapama yapılması gereksizdir, çünkü gözün yapısı sabitlenmiştir.

Gözün gelişmesi 10 yaşında tamamlanır. Bu yaştan önce tedavi uygulanması gereklidir. Aksi halde göz yapısı yerleşik hale gelir ve tedavi edilemez.

Özellikle 10 yaşından sonra göz tembelliği tedavisi yapılamamaktadır.

Göz Tembelliği Olanlar Askerlik Yapar mı

Göz tembelliği sebebi ile kalıcı rahatsızlığı olanlar askerden muaf sayılır, çünkü bir gözü ciddi seviyede görmemektedir. Görme Engelli gibi düşünülerek bunun için rapor alınması gerekir, az seviyede tembellik varsa gözlükle askerlik yapabilir, ama bir gözü hiç görmüyorsagöz doktorundan heyet raporu alınarak askerlik muafiyeti sağlanabilir.

Göz tembelliği tedavisi varmı

Önceki cevap:Bici Bici Tarifi