Hemşire Olmak için Ne yapmalıyım

hemsire.jpg

Hemşire olmak için ilk öğretim tamamlandıktan sonra kişi hangi mesleği seçmek istiyorsa o meslekle ilgili alanları (bölümleri) olan okullara yönlendirilmesi gerekmektedir.

Kişi eğer hemşirelik yapmak istiyorsa,ilk öğretimini tamamladıktan sonra meslek eğitimini temelden kazanması için Sağlık Meslek Liselerinin Hemşirelik bölümlerine kayıt olmaları ve lise bittikten sonra Hemşirelik yüksek okullarına devam etmelidirler.

Yüksek eğitim okullarında hemşirelik eğitimi programına girebilmek için öğrenci seçme sınavında Hemşirelik veya Hemşirelik ve Sağlık hizmetleri bölümü için yeterli sayısal puan almak öğrenci seçme ve yerleştirme merkezi ÖSYM tercih bildirim formunda Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri ile ilgili en az bir yüksek öğrenim tercih etmek gerekmektedir.

Hemşirelik meslek okulları 2 yıldır.Sağlık hizmetleri Meslek yüksekokulundan mezun olan hemşireler zaman içersinde sorumlu hemşireliğe,baş hemşire yardımcılığı ve baş hemşireliğe yükselmektedir.

 

HEMŞİRELERİN GÖREVLERİ NELERDİR ?

Kapalı alanlarda özel hastane,devlet hastanesi yada sağlık ocakları olmak üzere her sağlık kuruluşunda görev alabilirler.Hemşireler hastayı karşılar muayeneye hazırlar.,hasta bakımını yaparken acil durumlarda ilk müdehaleyi yapar. Serum takar,bandajlar,pansuman yapar,tansiyon ve vücut ısısını ölçer ameliyat ekibine yardımcı olur, iğne vurur. Hasta için öngörülen tedaviyi uygular. Doktora yardım eder.

Hemşire nasıl olunur

Önceki cevap:Stres ile Başetmek için ne yapmalıyım

a. aşık

şimdiki sağlık meslek liselerinde hemşirelik alanı yok peki biz bundan sonra hemşire olamayacakmıyız???? lütfen yardım

2014-11-14